Bezdomnym i potrzebującym możemy pomóc za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa
Korzystając z aplikacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, możemy sygnalizować problemy osób bezdomnych i wspomóc działania służb i instytucji, które na co dzień pomagają takim osobom. Szybka reakcja może uratować czyjeś życie!
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest mobilnym narzędziem, które ma realny wpływ na poprawę naszego bezpieczeństwa. Dzięki tej aplikacji możemy również pomagać osobom, które takiej pomocy potrzebują, ale nie chcą bądź wstydzą się po nią zwrócić. Pamiętajmy, że w katalogu dostępnych zagrożeń prócz tych, które dotykają nas bezpośrednio, są również takie, które mogą mieć wpływ na zdrowie i życie innych osób.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w swoim katalogu potencjalnych zgłoszeń, udostępnia kategorię: „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”, która pozwala użytkownikom wskazywać miejsca przebywania osób bezdomnych, potrzebujących pomocy. Będzie to dodatkowym źródłem informacji dla służb i instytucji zajmujących się statutowo pomocą w takich sytuacjach.
Korzystając z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa prosimy o wykorzystanie dostępnych funkcjonalności, w tym szczególnie z możliwości dodania opisu. To ułatwi szybsze dotarcie policjantów do osób potrzebujących. Może być istotne w szczególnie niebezpiecznych sytuacjach wynikających np. ze znacznego spadku temperatury.
Okres jesienno-zimowy jest czasem, kiedy nie tylko ludzie bezdomni narażeni są na wychłodzenie organizmu. Problem ten dotyczy również osób niepełnosprawnych, w podeszłym wieku i zamieszkujących samotnie.
W związku z tym policja prosi o zwracanie uwagi na takie osoby. Pamiętajmy o tym, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz, mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 987, 112 lub 997, by uchronić kogoś od zamarznięcia i uratować czyjeś życie!
Za pomocą krajowej mapy zagrożeń masz możliwość szybkiego zgłoszenia również:
- nieprawidłowego oznakowania drogi;
- złej organizacji ruchu;
- nieprawidłowego parkowania;
- przekraczania dozwolonej prędkości
ale także miejsc dzikich wysypisk śmieci, aktów wandalizmu, wypalania traw, niszczenia zieleni i wiele innych zagrożeń, które mają wpływ na Twoje bezpieczeństwo.
Za pomocą wirtualnej mapy możesz zgłaszać bezpośrednio do Policji określonej kategorii zagrożenia.
Informacje prezentowane na mapach uwzględniają zarówno wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.
Aby wprowadzić dane do mapy możesz przejść na stronę mapy lub wykorzystać interaktywny baner znajdujący się na stronach internetowych w każdej komendzie.
Strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji.
W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.