Debata z seniorami
"Bezpieczny Senior” - to tytuł debaty społecznej zorganizowanej w ramach cyklu debat „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ". Podczas spotkania policjanci oraz przedstawiciele instytucji omówili między innymi zagrożenia związane z działalnością sprawców, którzy chcą oszukać osoby starsze na wiele sposobów.
Wczoraj w Ustrzyckim Domu Kultury odbyła się debata społeczna, której tematem było „Bezpieczeństwo seniorów”. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele instytucji i osoby starsze. Spotkanie rozpoczął I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Ustrzykach Dolnych nadkom. Grzegorz Koczera, który podziękował przybyłym gościom za zainteresowanie i obecność na spotkaniu. Ponadto przybliżył ideę debaty.
Następnie głos zabrali prelegenci. Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ustrzykach Dolnych Magdalena Wojtasik omówiła zagadnienia dotyczące działalności instytucji, jak również wyjaśniła, czym jest przemoc, jak na nią reagować. Uświadomiła uczestnikom spotkania, jakie rodzaje przemocy wobec osób starszych można najczęściej zauważyć, przybliżyła też zagadnienia przemocy fizycznej, psychicznej i ekonomicznej. Wyjaśniła, dlaczego starsi nie mówią o przemocy, nie zgłaszają tego na policję, nie skarżą się nikomu.
Kieorwnik Rewiru Dzielnicowych w Ustrzykach Dolnych asp. Lucjan Głazowski omówił program "Dzielnicowy bliżej nas", dzielnicowy asp. Krzyszstof Pudełko przedtsawił aplikacją mobilną "Moja Komenda", podkom. Aleksandra Wołoszyn- Kociuba przekazała informacje dotyczące działalności oszustów, w tym omwóiła metodę oszustwa "na wnuczka" i "na policjanta". Następnie przekazała zasady korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Ostatni blok tematyczny przedstawił Kierownik Ogniwa Ruchu Drogowego w Ustrzykach Dolnych asp. Mariusz Grela, któy omówił bezpieczeństwo seniorów w ruchu drogowym i zwrócił uwagę na noszenie elementów odblaskowych przez osoby starsze.
Podsumowując debatę policjanci podziękowali wszystkim seniorom za przybycie, aktywny udział i cenne uwagi. Podkreślili znaczenie bezpośredniej rozmowy i wymiany poglądów na temat bezpieczeństwa osób starszych. Zapewnili, że zgłoszone uwagi i wnioski ukierunkują ich policyjne działania profilaktyczne na przyszłość.