Policjanci odnaleźli 81-letniego grzybiarza, który stracił orientację w lesie
Policjanci z Ustrzyk Dolnych przez kilka godzin poszukiwali starszego mężczyzny, który wybrał się na grzyby, stracił orientację w lesie i nie potrafił odnaleźć drogi powrotnej. Około godz. 1 w nocy, 81-latek został odnaleziony kilka kilometrów od miejsca, gdzie pozostawił samochód. Na szczęście nic poważnego mu się nie stało.
Wczoraj przed godziną 22, policjanci Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego rozpoczęli poszukiwania 81-letniego grzybiarza. O tym, że starszy mężczyzna nie powrócił z lasu i nie wie, jak wrócić do domu, powiadomili Policję jego synowie.
Funkcjonariusze utrzymując stały kontakt telefoniczny z grzybiarzem, przez kilka godzin próbowali zlokalizować miejsce, w którym przebywał. Starszy człowiek nie wiedział, jak daleko znajduje się od miejsca, gdzie pozostawił samochód, nie potrafił także zlokalizować sygnałów dżwiękowych wysyłanych z radiowozu.
Mundurowi wraz z jego synami rozpoczęli poszukiwania w lesie w okolicy miejscowości Ustjanowa Dolna i Łobozew. Grzybiarza udało się odnaleźć w lesie w okolicy miejscowości Bóbrka, w powiecie leskim. To około 4 kilometrów od miejsca, gdzie mężczyzna wszedł do lasu. Z uwagi na trudne warunki terenowe, ale też wiek i stan zdrowia mężczyzny, policjanci o pomoc zwrócili się do funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy pomogli bezpiecznie przetransportować seniora. Na szczęście mężczyźnie nic się nie stało i nie wymagał pomocy medycznej.
O tej porze roku częściej wybieramy się na wycieczki do lasu i na grzybobranie. Podczas zbierania grzybów łatwo stracić orientację w terenie i zgubić się w lesie. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto dobrze przygotować się do grzybobrania. Oto kilka wskazówek, które mogą nam w tym pomóc:
- przed wyjściem należy poinformować bliskich o wyprawie do lasu oraz wskazać im okolicę, w której będziemy przebywać,
- warto określić kiedy zamierzamy wrócić,
- do lasu najlepiej wybierać się w kilka osób,
- należy dodać do stroju elementy odblaskowe, w czasie zmiennej pogody lub zapadającego zmroku będziemy bardziej widoczni,
- trzeba za każdym razem informować bliskich o zmianach trasy oraz czasie powrotu,
- dobrze jest zabrać ze sobą do lasu naładowany telefon komórkowy, który może okazać się bardzo przydatny w sytuacjach kryzysowych.
Uwaga! Jeśli w grzybobraniu biorą udział dzieci lub osoby starsze czy schorowane, nie należy tracić ich z pola widzenia. Chwila nieuwagi może zakończyć się nieszczęściem.