Aktualności

Policja - STORAT. Jest nowe porozumienie o współpracy

Data publikacji 02.10.2020

Stowarzyszenie STORAT już od kilkunastu lat wspiera Podkarpacką Policję podczas akcji poszukiwawczych. Wiele tych działań zakończyło się sukcesem, odnaleziono osoby zaginione. Porozumienie zawarte pomiędzy Komedą Wojewódzką Policji w Rzeszowie a Stowarzyszeniem Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT rozpoczyna nowy etap współdziałania.

Podkarpacka Policja współpracuje ze Stowarzyszeniem STORAT od kilkunastu lat. Pierwsze porozumienie podpisano w 2003 roku. Regulowało zasady współpracy podczas działań poszukiwawczych, te przez lata znakomicie się sprawdzały. Jednakże zmiana przepisów i procedur wymagała modyfikacji treści porozumienia.

Wczoraj, 1 października 2020 r., w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie podpisano porozumienie o współpracy podkarpackiej Policji ze Stowarzyszeniem Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT. Podpisy na dokumencie złożyli nadinsp. Henryk Moskwa komendant wojewódzki i Andrzej Nosiadek prezes Stowarzyszenia.

Porozumienie uwzględnia obecne warunki i regulacje, ale też dotychczasowe doświadczenia. Precyzuje zasady współpracy Policji i Stowarzyszenia podczas akcji poszukiwawczo-ratowniczych, wspólnych szkoleń i ćwiczeń oraz wymiany doświadczeń. Konkretyzuje kwestie organizacyjne i logistyczne.

Stowarzyszenie Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT działa od 20 lat. Jak mówią jego założyciele: "Jego powstanie było efektem wieloletniej pracy ludzi zaangażowanych w szkolenie psów i  ratownictwo, chcących w pełniejszy sposób wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie, stworzyć organizację dającą możliwość "normalnym" ludziom (tzn. cywilom) specjalistycznego szkolenia oraz wykorzystania swoich psów."  Stowarzyszenie swoją działalność prowadzi na zasadzie wolontariatu. Współpracuje przede wszystkim z Policją, Państwową Strażą Pożarną, Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym i Strażą Graniczną. Więcej o działalności Stowarzyszenia można przeczytać na stronie www.storat.pl

Doświadczenia prowadzenia działań poszukiwawczych dowodzą, że często o  zdrowiu i życiu człowieka decyduje szybkość ich podjęcia oraz czas dotarcia do osoby wymagającej pomocy. Wyszkolony pies może pracować szybciej  i jak wskazują specjaliści, zespół ratowniczy z psem może zastąpić pracę nawet 100 - 150 osób. Jak oceniają sami ratownicy, pies, w czasie 5-6 godzin może przeszukać teren o powierzchni 120 ha. Cywilny zespół ratowniczy z psem stanowi doskonałe uzupełnienie środków użytych do akcji poszukiwawczych prowadzonych przez funkcjonariuszy.

Wielokrotnie informowaliśmy o efektach współdziałania ze Stowarzyszeniem STORAT. Zawsze najwięcej satysfakcji dawały te akcje, który zakończyły się sukcesem, odnalezieniem żywej osoby, jak choćby ta prowadzona przez policjantów za 75-letnim mieszkańcem Rzeszowa.

  • Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie nadinspektor Henryk Moskwa wraz z przedstawicielami STORAT podpisują porozumienie.
  • Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie nadinspektor Henryk Moskwa wraz z przedstawicielami STORAT podpisują porozumienie.
  • Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie nadinspektor Henryk Moskwa wraz z przedstawicielami STORAT.
Powrót na górę strony