Seminarium z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka
Podkarpaccy policjanci uczestniczyli w seminarium zorganizowanym w związku z Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka. Przedsięwzięcie odbyło się w ramach współpracy Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Tematyka szkolenia dotyczyła m.in. problematyki przestępstw motywowanych uprzedzeniami oraz podstawowych praw i wolności człowieka z perspektywy tragicznych wydarzeń okresu wojny.
10 grudnia, na pamiątkę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, obchodzony był Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Z tej okazji w KWP w Rzeszowie przeprowadzono za pośrednictwem systemu wideokonferencyjnego seminarium dla policjantów z jednostek powiatowych i miejskich podkarpackiej Policji. Przedsięwzięcie zorganizowano w kooperacji z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.
Podczas spotkania funkcjonariusze wysłuchali wystąpienia Kamila Kopery, Specjalisty ds. Badań i Dokumentacji Muzeum w Markowej. Wykład pt. „Akty barbarzyńskie, które wstrząsnęły sumieniem ludzkości...” poświęcony został m.in. znaczeniu II wojny światowej i Holokaustu w rozwoju praw człowieka oraz obrony prawa do życia w czasie wojny.
Kolejne tematy przedstawione przez podinsp. Łukasza Gliwę oraz mł. asp. Mateusz Majkuta, funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, dotyczyły problematyki zapobiegania i zwalczania przestępstw motywowanych uprzedzeniami oraz psychologicznych aspektów kontaktu z osobami pokrzywdzonymi przestępstwem.