Aktualności

"Twoje Światła - Nasze Bezpieczeństwo"

Data publikacji 02.12.2022

Jeszcze tylko jutro, czyli 3 grudnia 2022 r., na wybranych stacjach diagnostycznych można będzie bezpłatnie sprawdzić i wyregulować oświetlenie w pojazdach. To ostatni „dzień otwarty” tegorocznej kampanii „Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo”. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie przypominają, że stan oświetlenia pojazdów jest bardzo ważny dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.

Pogoda sprawia, że dają o sobie znać zagrożenia w ruchu drogowym związane z ograniczoną widocznością. Sprawne, prawidłowo wyregulowane światła, pozwalają kierującemu wcześniej dostrzec pieszego poruszającego się jezdnią lub poboczem oraz inną przeszkodę znajdującą się na drodze. W przypadku wadliwego oświetlenia, złych warunków atmosferycznych i przy niedostatecznej widoczności, wzrasta prawdopodobieństwo wypadku drogowego. Sprawne światła mają znaczący wpływ na bezpieczeństwo zarówno kierującego pojazdem, jak i pozostałych uczestników ruchu, w szczególności pieszych.

"Twoje Światła - Nasze Bezpieczeństwo" - to akcja, której celem jest zwrócenie uwagi kierujących na stan i jakość oświetlenia w pojazdach, który bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. 22 października w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów przy Alei Armii Krajowej w Rzeszowie policjanci ruchu drogowego zorganizowali briefing poświęcony kampanii. Podczas spotkania z dziennikarzami nadkom. Paweł Grześ mówił o założeniach akcji i planowanych działaniach. Przypominał, jak ważne jest oświetlenie zewnętrzne pojazdu, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy wcześniej zapada zmrok. Nieprawidłowo ustawione światła pojazdu mogą niedostatecznie oświetlać drogę przed pojazdem, mogą również prowadzić do oślepienia innych kierowców lub pieszych.

Funkcjonariusz informował, że w ramach kampanii kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić i wyregulować oświetlenie w swoich pojazdach na stacjach kontroli funkcjonujących pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego oraz zrzeszonych w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów. Podczas trwania działań, w dniach 22.10, 5.11, 19.11 oraz 3.12.2022 r., odbędą się ogólnopolskie „dni otwarte” na wybranych stacjach diagnostycznych biorących udział w akcji.

Kampania została zainicjowana przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wspólnie z Instytutem Transportu Samochodowego. Partnerami przedsięwzięcia są: Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, Polski Związek Motorowy, Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Motoryzacji, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Dekra Sp. z o.o., sieć stacji Speed Car Sp. z o.o., Firma Neptis S.A. – operator znanego wśród kierowców komunikatora Yanosik oraz firma Screen Network S.A.
 
Poniżej wykaz stacji diagnostycznych, które biorą udział w kampanii.

 

Powrót na górę strony