ROADPOL Safety Days - działania podkarpackich policjantów
16-22 września 2022 r., w czasie trwania Europejskiego Tygodnia Mobilności, prowadzona jest akcja pod nazwą ROADPOL Safety Days (Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego). Działania te koordynowane są przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL oraz popierane m.in. przez Komisję Europejską i Europejską Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (ETSC). W akcję włączyli się też policjanci z Podkarpacia.
Do piątku, 22 września br., trwa Europejski Tydzień Mobilności, w tym celu we wszystkich krajach europejskich prowadzona jest akcja pn. ROADPOL SAFETY DAYS. Działania mają na celu przede wszystkim promowanie bezpiecznych zachowań na drodze. We wcześniejszych latach akcja znana była jako Edward - Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach. Działania Policji ruchu drogowego ukierunkowane są na dążenie do założeń zgodnych z WIZJĄ ZERO - zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych.
Dziś, w podrzeszowskim Krasnem, na drodze krajowej nr 94, policjanci Ruchu Drogowego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, prowadzili akcję promującą bezpieczeństwo na drogach. W przedsięwzięciu uczestniczyli Wojciech Kaniuczak i Alicja Bobola reprezentujący Podkarpacki Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Bartosz Wysocki i Joanna Rarus z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Rzeszowie.
W trakcie działań funkcjonariusze prowadzili kontrole drogowe, podczas których sprawdzali stan trzeźwości kierujących, a także wyposażenie pojazdów i ich stan techniczny. Policjanci zdecydowanie reagowali na przypadki przekraczania prędkości. Podczas prowadzonych kontroli przestrzegali kierujących przed brawurą za kierownicą i przypominali o idei Europejskiego Dnia Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach. Kierujący, którzy zostali zatrzymani do kontroli, zamiast mandatu uczestniczyli w kursie udzielania pierwszej pomocy i otrzymywali odblaski oraz materiały profilaktyczne przygotowane przez GDDKiA.
W związku z prowadzonymi działaniami policjanci spotkali się też z przedstawicielami lokalnych mediów. Podczas specjalnego briefingu nadkom. Paweł Grześ z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Rzeszowie przedstawił założenia i cele projektu.
Pamiętajmy, że największy wpływ na bezpieczeństwo mają kierowcy, którzy w mniej lub bardziej świadomy sposób, dopuszczają się zachowań zagrażających życiu innych użytkowników dróg, np. poprzez przekraczanie limitów prędkości, czy jazdę pod wpływem alkoholu/narkotyków. Jednak nie tylko kierowcy stwarzają niebezpieczne sytuacje. Wielu rowerzystów, czy pieszych również ignoruje zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i przyczynia się do powstawania kolizji, czy wypadków.
Dziękujemy przedstawicielom służb, które włączyły się w to przedsięwzięcie.