Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Aktualności

Kolejny zatrzymany dzięki międzynarodowej współpracy Policji za pośrednictwem sieci ENFAST

Data publikacji 15.10.2023

Funkcjonariusze Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie w ścisłej współpracy z działającą międzynarodowo siecią ENFAST, której Pojedynczy Punkt Kontaktowy umiejscowiony jest w Wydziale Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Głównej Policji oraz funkcjonariuszami z Serbii i Czarnogóry, zatrzymali 38-latka, który od ponad 3 lat ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. Kilkukrotnie zmieniał swoją tożsamość. Mężczyzna podejrzany jest o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Ma na swoim koncie m.in. wyłudzenie kredytów i pożyczek na kwotę co najmniej 5 milionów złotych.

Sprawa miała swój początek w połowie sierpnia 2020 roku. Funkcjonariusze Zespołu Poszukiwań Celowych Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie wszczęli poszukiwania za 38-letnim mieszkańcem Rzeszowa. Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu wydał za nim list gończy, celem odbycia kary 6 lat pozbawienia wolności.

Mężczyzna podejrzany był o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą mającą na celu osiągnięcie korzyści majątkowej z zamiarem popełnienia przestępstw gospodarczych i skarbowych. 38-latek, oszukując pracowników placówek bankowych, wyłudził kredyty oraz pożyczki o łącznej kwocie co najmniej 5 439 934,69 złotych. 

Podczas wykonywanych czynności okazało się, że mężczyzna poszukiwany jest także przez Sąd Okręgowy w Warszawie celem odbycia kary 4 lat i 11 miesięcy oraz Sąd Rejonowy w Rzeszowie, gdzie za udział w zorganizowanej grupie ma do odbycia karę 2 lat pozbawienia wolności. Na swoim koncie liczne oszustwa stanowiące mienie znacznej wartości, przestępstwa karano-skarbowe, fałszowanie dokumentów, przywłaszczenie mienia oraz nielegalne posiadanie broni palnej.

W związku z przestępstwami, jakich dopuścił się na terenie kraju poszukuje go jeszcze sześć prokuratur, gdzie za popełnione czyny grozi mu kara od kilku do kilkunastu lat pozbawienia wolności. Mężczyzna podejrzany jest m.in. o oszustwa, przywłaszczenie mienia, wprowadzanie do obrotu środków odurzających oraz substancji psychotropowych.

Od tego roku, poszukiwaniami zajmowali się funkcjonariusze z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. To dzięki ich zaangażowaniu i intensywnej pracy, ustalono, że 38-latek może ukrywać się na terenie Serbii,  gdzie miał zmienić tożsamość, posługiwać się fałszywymi danymi osobowymi oraz podrobionymi dokumentami. Miał się podawać za obywatela Słowacji. W związku z tym wszczęto poszukiwania międzynarodowe przy udziale Interpolu.

Policjanci z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, dzięki ścisłej współpracy z Centralną Sekcją Poszukiwań Celowych Komendy Głównej Policji, nawiązali współpracę z serbskimi funkcjonariuszami. Dzięki międzynarodowej współpracy sieci ENFAST, która zajmuje się bieżącą, bezzwłoczną i intensywną wymianą informacji, ustalono, że 38-latek, posługując się fałszywymi danymi osobowymi dopuścił się przestępstw także na terenie Serbii, po czym zbiegł do Czarnogóry. W poszukiwania mężczyzny włączyli się funkcjonariusze z Czarnogóry.

Międzynarodowa współpraca i zaangażowanie służb przyniosły oczekiwane efekty. 9 października br., poszukiwany mężczyzna został zatrzymany. Ukrywał się na terenie miejscowości Bar, na terenie Czarnogóry. W chwili zatrzymania posługiwał się nowymi, fałszywymi danymi oraz podrobionymi dokumentami tożsamości. Tym razem podawał się za obywatela Słowenii.

38-latek został aresztowany. Oczekuje na ekstradycję do kraju.

Wydział Poszukiwań i Identyfikacji Osób KWP w Rzeszowie

           

           

 

 

 

Powrót na górę strony