Seminarium szkoleniowe dla koordynatorów procedury „Niebieskie Karty”
Fundacja na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie „Feniks” we współpracy z Wydziałem Prewencji Komedy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, od 18 do 20 października w Polańczyku, przeprowadziła szkolenie dla policjantów z komend miejskich i powiatowych Policji województwa podkarpackiego, koordynujących procedurę „Niebieskie Karty”. Przedsięwzięcie stanowi istotny element uzupełniający doskonalenie zawodowe i podnoszący kompetencje funkcjonariuszy.
Szkolenie zrealizowano w ramach projektu „Zwiększenie poziomu kompetencji podkarpackiej Policji w zakresie wdrożenia nowych obowiązków wynikających z ustawy z dnia 9 marca 2023 roku o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw” współfinansowanego ze środków Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie w ramach Wojewódzkiego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na rok 2023.
W pierwszym dniu szkolenia głos zabrali zaproszeni goście. Dr Beata Jamrógiewicz - przewodnicząca zespołu interdyscyplinarnego GOPS w Jasienicy Rosielnej, omówiła zadania podejmowane przez zespół interdyscyplinarny oraz grupę diagnostyczno - pomocową. Jakub Jarosz - prokurator Prokuratury Rejonowej w Ropczycach przedstawił z kolei przesłanki świadczące o przestępstwach ściganych z urzędu związanych z przemocą domową. Policjanci Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie omówili zagadnienia związane z podejmowaniem przez policjantów interwencji w związku z przemocą domową, oraz spostrzeżenia dotyczące realizacji procedury „Niebieskie Karty” na terenie garnizonu podkarpackiego. Poruszono także procedury postępowania wobec nieletnich w związku z przemocą domową, realizację na terenie woj. podkarpackiego debat społecznych poruszających tematykę przeciwdziałania przemocy domowej, a także działania profilaktyczne w realizowane w przedmiotowym obszarze. Na zakończenie pierwszego dnia szkolenia asp. szt. Dariusz Szeliga z Komendy Powiatowej Policji w Ustrzykach Dolnych przedstawił innowacyjne formy oddziaływań profilaktycznych na przykładzie działań pn. „Policyjna nuta bezpieczeństwa”.
Kolejne dni szkolenia prowadzili przedstawiciele Fundacji na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie „Feniks”: Daniel Mróz i Joanna Sokołowska - Jachyra. Obok zagadnień związanych z obowiązkami funkcjonariuszy Policji w świetle znowelizowanej Ustawy o przemocy domowej, zaprezentowali w formie warsztatów praktyczne umiejętności pracy ze sprawcami przemocy domowej. Ostatnie z wystąpień dotyczyło zadań jednostek samorządu terytorialnego w zakresie profilaktyki uzależnień na przykładzie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie. W ramach poruszonego tematu Łukasz Kosiba - kierownik Oddziału Profilaktyki Uzależnień i Przeciwdziałania Przemocy ROPS w Rzeszowie przedstawił możliwości współpracy w ramach programów realizowanych przez samorządy.
Szkolenie podsumował Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie podinsp. Krzysztof Piskor. Dziękując organizatorom i prelegentom podkreślił, jak ważna jest poruszana na szkoleniu tematyka, o czym świadczy zaangażowanie i pozytywny odbiór ze strony uczestników.
Wydział Prewencji KWP w Rzeszowie