Przeciwdziałanie Stosowaniu Tortur - tematem szkolenia policjantów woj. podkarpackiego
W Komendzie Miejskiej Policji w Tarnobrzegu, odbyło się szkolenie pn. „Przeciwdziałanie Stosowaniu Tortur”. Uczestnikami spotkania byli funkcjonariusze pięciu komend garnizonu podkarpackiego. Szkolenie zorganizował Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie ds. Ochrony Praw Człowieka mł. insp. Paweł Międlar.
Wczoraj przed południem w świetlicy Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu, odbyło się szkolenie pn. „Przeciwdziałanie Stosowaniu Tortur”. W spotkaniu udział wzięli policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu oraz komend powiatowych z Mielca, Stalowej Woli, Kolbuszowej oraz Niska.
Szkolenie rozpoczęła Kierownik Sekcji Psychologów Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie podinsp. Iwona Adamczyk. Policjantka przy pomocy prezentacji multimedialnej omówiła mechanizmy powstawania zachowań agresywnych. Tłumaczyła funkcjonariuszom, że zachowania agresywne są zwykle sprowokowane przez czynniki zewnętrzne, które wywołują u ludzi nieprzyjemne stany wewnętrzne, takie jak gniew, lęk czy ból. Reakcją na te stany są zazwyczaj zachowania agresywne. Podinsp. Iwona Adamczyk informowała funkcjonariuszy jak reagować w przypadku agresji drugiego człowieka.
W drugiej części szkolenia, głos zabrał Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie ds. Ochrony Praw Człowieka mł. insp. Paweł Międlar. Funkcjonariusz przedstawił tło historyczne i prawne dotyczące zakazu stosowania tortur i innych form złego traktowania. Omówił zagadnienia dotyczące definicji tortur, różnic pomiędzy torturami i innymi formami złego traktowania. Zapoznał policjantów z działaniami podejmowanymi przez KMPT, w tym z metodyką prowadzonych wizytacji.
Na zakończenie szkolenia uczestnicy spotkania mieli możliwość zadawania pytań oraz podzielenia się podczas dyskusji wnioskami z zakresu obowiązujących przepisów prawnych.
Zakaz stosowania tortur oraz nieludzkiego, poniżającego traktowania albo karania ma w Polsce charakter absolutny i bezwzględny. W europejskim systemie ochrony praw człowieka zagadnienie to reguluje przede wszystkim Europejska Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, która została podpisana przez Polskę w 1991r., zaś weszła w życie w 1993r.