Aktualności

Etyka a powinności służbowe policjanta

Data publikacji 11.03.2024

Separacja, odrzucenie, brak poszanowania inności mogą wieść do odczłowieczających zachowań. Przykłady z historii pozwalają najlepiej zrozumieć przyczyny tragedii, do jakich prowadzą. Poszanowanie, tolerancja, postawy etyczne były motywem przewodnim kolejnego już szkolenia zorganizowanego w Muzeum Ulmów dla podkarpackich policjantów.

Policjanci, którzy pełnią służbę jako dzielnicowi w komendach miejskich i powiatowych podkarpackiej Policji, wzięli udział w sympozjum szkoleniowym zorganizowanym w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej i Zespół ds. Ochrony Praw Człowieka Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Myślą przewodnią szkolenia była etyka w codziennej służbie policjanta. Etyczny wymiar czynu Ulmów, mieszkańców Markowej, którzy 80 lat temu zapłacili najwyższą cenę za ratowanie Żydów, stał się punktem wyjścia dyskusji o przyczynach wykluczenia, nienawiści, postaw prowadzących do odrzucenia i pogardy.

Policjanci zwiedzili ekspozycje muzealne, Sad Pamięci i grobowiec, w którym pochowano rodzinę Ulmów. Część szkoleniową rozpoczął wykład dra Leopolda Zgody pot tytułem „Etyczny wymiar czynu Ulmów”, następnie odbyła się projekcja filmu „Historia jednej zbrodni” w reżyserii Mariusza Pilisa.

Szkolenie zakończyła dyskusja moderowana przez dra Marcina Chorązkiego z Muzeum.

Spotkanie zorganizowane zostało w ramach stałej współpracy Muzeum z Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie.

Źródło: Zespół ds. Ochrony Praw Człowieka Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie

  • Szkolenie policjantów w Markowej
  • Szkolenie policjantów w Markowej
  • Szkolenie policjantów w Markowej
  • Szkolenie policjantów w Markowej
  • Szkolenie policjantów w Markowej
  • Szkolenie policjantów w Markowej
Powrót na górę strony