Posiedzenie w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie
W piątek, w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie, odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu ds. Rządowego Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024”. Podczas spotkania zarekomendowano projekty nadesłane z terenu woj. podkarpackiego, które są przewidziane do dofinansowania w 2024 roku, w ramach programu.
Posiedzeniu przewodniczył, w imieniu Wojewody Podkarpackiego, Jakub Dzik Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie reprezentowała mł. insp. Marta Tabasz-Rygiel - Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.
W spotkaniu uczestniczyli członkowie Zespołu ds. Programu, wśród nich przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, wydziałów Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.
Posiedzenie Zespołu poprzedzone zostało oceną dokonaną przez podzespoły zadaniowe. Rozpatrywały one projekty zgłoszone w ramach celów szczegółowych - w obszarze bezpieczeństwa w miejscach publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem tworzenia lokalnych systemów bezpieczeństwa oraz w obszarze podnoszenia świadomości na temat społecznych zagrożeń bezpieczeństwa w wymiarze lokalnym i skutecznych metod ich zapobiegania. W tegorocznej edycji zgłoszonych zostało 57 wniosków.
Policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, biorący udział w pracach podzespołów, zaprezentowali wyłonione projekty. St. asp. Jerzy Ossoliński z Wydziału Prewencji KWP w Rzeszowie omówił projekty rekomendowane w obszarze zapewnienia bezpieczeństwa w miejscach szczególnie niebezpiecznych, z uwzględnieniem budowy/modernizacji systemów monitoringu miejskiego, a także działania w obszarze bezpieczeństwa związane z edukacją i profilaktyką w zakresie cyberprzestrzeni, ruchu drogowego oraz szkodliwości substancji psychoaktywnych. Natomiast nadkom. Paweł Grześ z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Rzeszowie przedstawił najlepsze propozycje związane z budową/modernizacją/doposażeniem przejść dla pieszych.
Projekty, które otrzymały największą liczbę punktów, zostaną przekazane do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wezmą udział w kolejnym etapie postępowania kwalifikacyjnego.
Wydział Prewencji KWP w Rzeszowie