Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Aktualności

Escapetruck odwiedził Rzeszów

Data publikacji 24.05.2024

Do Rzeszowa, po raz pierwszy, zawitał Escapetruck. Wydarzenia edukacyjno-profilaktyczne z zakresu przeciwdziałania handlu ludźmi zorganizowano na parkingu przy Regionalnym Centrum Widowiskowo-Sportowym na ulicy Podpromie. W jego otwarciu uczestniczył Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Rzeszowie mł. insp. Wacław Sudoł.

Projekt Escapetruck powstał z inicjatywy holenderskiej Policji i Ambasady Królestwa Niderlandów, we współpracy z Ośrodkiem Badań nad Handlem Ludźmi na Uniwersytecie Wrocławskim oraz polską Policją i Strażą Graniczną. Do naszego miasta tajemnicze pokoje na kółkach przyjechały dzięki współpracy Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie i z Urzędem Miasta Rzeszowa oraz Międzynarodowym Stowarzyszeniem Policji IPA Region Rzeszów KMP.

Przedsięwzięcie, w nowatorski i zaskakujący sposób zwraca uwagę na kwestię handlu ludźmi, które zostało przedstawione w formie escape roomu. Do jego udziału rzeszowscy policjanci zaprosili uczniów szkół średnich z Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego, Ochotniczego Hufca Pracy oraz podopiecznych Ośrodka Kuratorskiego nr 1 w Rzeszowie.

Mimo że cały projekt jest tylko wirtualną zabawą, jednak swoich uczestników skłania do głębokiej refleksji. Po wyjściu z pomieszczeń escapetrucka, osoby chętnie dzieliły się swoimi wrażeniami i odczuciami. Młodzi ludzie przyznawali, że teraz z większą rozwagą będą podchodzić do różnego rodzaju ofert, wiedząc, że przestępstwo handlu żywym towarem jest jak najbardziej realne. Niektórzy z nich byli zszokowani warunkami, w jakich przetrzymywane były ofiary oraz jak ciężką pracę musiały wykonywać i jak traumatycznych przeżyć musiały doświadczyć.

Na miejscu, profilaktyk z rzeszowskiej komendy asp. sztab. Tomasz Surowiak, przybliżył młodzieży zaproszonej do udziału w projekcie, zagadnienie współczesnego handlu żywym towarem. Funkcjonariusz opowiadał, jak wygląda werbunek do pracy przymusowej, w jakich warunkach przetrzymywani są niewolnicy zarobkowi. Tłumaczył też, na co zwracać uwagę, aby nie paść ofiarą takiego przestępczego procederu.

Przez cały dzień, policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie przy wsparciu swoich kolegów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, chętnie odpowiadali na wszystkie pytania. Dla zainteresowanych przygotowali profilaktyczne broszury ostrzegające przed różnymi rodzaju zagrożeniami, nie tylko ze strony handlarzy żywym towarem.

  • Na zdjęciu  od prawej stoją: młodzież i opiekunowie zaproszeniu do udziału w projekcie. Kolejno stoi I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Rzeszowie mł. insp. Wacław Sudoł, po jego prawej stronie asp. sztab. Tomasz Surowiak. Następnie po prawej członkowie stowarzyszenia IPA.
    Zdjęcie: KMP
  • Na zdjęciu  tyłem stoją: młodzież i opiekunowie zaproszeniu do udziału w projekcie. Przodem w policyjnym mundurze stoi asp. sztab. Tomasz Surowiak.
    Zdjęcie: KMP
  • Na zdjęciu  od prawej stoją: asp. sztab. Tomasz Surowiak oraz zaproszeniu do udziału w projekcie goście.
    Zdjęcie: KMP
  • Na zdjęciu  jedno z pomieszczeń Escapertucka i biorący udział w projekcie goście.
    Zdjęcie: KMP
  • Na zdjęciu  jedno z pomieszczeń Escapertucka i biorący udział w projekcie goście.
    Zdjęcie: KMP
  • Na zdjęciu  jedno z pomieszczeń Escapertucka.
    Zdjęcie: KMP
  • Na zdjęciu  jedno z pomieszczeń Escapertucka.
    Zdjęcie: KMP
  • Na zdjęciu  od prawej stoją: młodzież i opiekunowie zaproszeniu do udziału w projekcie, funkcjonariusze policji i Straży Granicznej oraz członkowie stowarzyszenia IPA.
    Zdjęcie: KMP
  • Na zdjęciu Escapertuck.
    Zdjęcie: KMP
Powrót na górę strony