Aktualności

Było bajkowo, bezpiecznie i zdrowo

Data publikacji 13.06.2024

„Bajkowo, bezpiecznie i zdrowo” to działania ukierunkowane na wielopokoleniową integrację lokalnej społeczności wokół problematyki bezpieczeństwa seniorów oraz dzieci. Ich głównym celem jest zwiększenie wiedzy na tema zagrożeń i sposobów ich unikania.

Początkiem czerwca na terenie powiatu jasielskiego i sanockiego odbyły się spotkania w ramach projektu profilaktycznego pod nazwą „Bajkowo, bezpiecznie i zdrowo”.  Pomysłodawcą i inicjatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie „Dla Równości”, które do współpracy zaprosiło Wydział Prewencji KWP w Rzeszowie. Działania profilaktyczne podzielone były na kilka bloków tematycznych, ukierunkowanych zarówno na bezpieczeństwo dzieci, jak i seniorów.

W pierwszym tzw. „bloku bajkowym”, Prezes Stowarzyszenia „Dla Równości” Mirosława Widurek czytała dzieciom autorskie bajki o charakterze edukacyjnym – zawierające elementy bezpieczeństwa, zdrowia i dietetyki. Najmłodsi znakomicie współpracowali z „Babcią Mirką” i wspólnie omawiali morały jakie płynęły z opowiadań.

W dalszej części spotkania kom. Monika Hędrzak, asp. szt. Edyta Draus, st. asp. Jerzy Ossoliński z Wydziału Prewencji KWP w Rzeszowie prowadzili blok edukacyjny dla najmłodszych i seniorów. W swoich wystąpieniach przekazali dzieciom i młodzieży  podstawowe zasady bezpieczeństwo w domu, podczas zabawy, na drodze i w internecie. Funkcjonariusze zwrócili uwagę na potrzebę zachowania ostrożności w przypadku zawierania nowych znajomości, w kontaktach z nieznajomymi osobami oraz na prawidłowe zachowanie się wobec bezpańskich zwierząt. Mówiąc  o  podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, uświadamiali jaką rolę spełniają odblaski podczas poruszania się po drogach. Przypomnieli także jak prawidłowo powiadomić służby w sytuacji zagrożenia. Omówili także zasady bezpiecznego korzystania  z sieci.

Następnie policjanci przeprowadzili pogadankę dla seniorów. W oparciu o konkretne przypadki opisali uczestnikom sposoby działania oszustów. Przybliżyli metody działania oszustw „na wnuczka”, „na funkcjonariusza” i „na znajomego”. Zwrócili uwagę na to, że podawanie się za krewnych, funkcjonariuszy Policji czy pracowników różnych instytucji oraz firm usługowych, to najczęściej stosowane przez oszustów metody działania. Policjanci przekazali zgromadzonym  jak reagować w takich przypadkach, aby nie dać się oszukać. Omówili także problem podejrzanych sms-ów czy fałszywych maili. Przypomnieli o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach oraz zasadności używania elementów odblaskowych. W działaniach prowadzonych na terenie powiatu sanockiego uczestniczyła asp. szt. Izabela Rowińska.

W kolejnym bloku edukacyjnym o bezpieczeństwie cyfrowym i prawie spadkowym  mówił Marek Widurek.                 

W trakcie działań nie zabrakło informacji o zdrowym żywieniu oraz bezpieczeństwie przeciwpożarowym.

Wydział Prewencji KWP w Rzeszowie

  • Policjanci na spotkaniu z dziećmi i seniorami
  • Policjanci na spotkaniu z dziećmi i seniorami
  • Policjanci na spotkaniu z dziećmi i seniorami
  • Policjanci na spotkaniu z dziećmi i seniorami
  • Policjanci na spotkaniu z dziećmi i seniorami
  • Policjanci na spotkaniu z dziećmi i seniorami
Powrót na górę strony