Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Aktualności

Policjanci przestrzegają przed internetowymi ofertami inwestycyjnymi

Data publikacji 08.10.2024

Mieszkanka Rzeszowa zainteresowała się umieszczonym w Internecie ogłoszeniem, dotyczącym inwestycji środków finansowych. Nawiązała kontakt z rzekomymi doradcami finansowymi i na podane przez oszustów konto wpłaciła kilkaset złotych. Na swoim telefonie zainstalowała też fałszywe oprogramowanie, co dało przestępcom dostęp do jej rachunku bankowego. W efekcie 73-latka straciła 129 tysięcy złotych.

Końcem września, 73-latka z Rzeszowa, natrafiła w Internecie na ogłoszenie dotyczące możliwości zainwestowania i pomnożenia swoich środków finansowych. Zainteresowana zadzwoniła na podany w ogłoszeniu numer. Telefon odebrała kobieta, która przedstawiła jej ofertę inwestycyjną. Zachęcona 73-latka wpłaciła na nieznany rachunek 800 złotych. Według nieznajomej, pieniądze te miały być pomnażane.

Następnie z seniorką skontaktowała się druga z oszustek. To od niej 73-latka otrzymała informację o konieczności zalogowania się na swoje konto i połączenia go z inną aplikacją mobilną, którą zainstalowała na swoim telefonie.  

Po niedługim czasie pokrzywdzona ponownie zalogowała się na swój rachunek. Wtedy to ujawniła brak zgromadzonych tam środków. Jednocześnie zauważyła, że ktoś w jej imieniu dokonał 4 autoryzowanych transakcji na łączną kwotę 129 tysięcy złotych.

Seniorka bezskutecznie próbowała skontaktować się ze swoją opiekunką finansową. W międzyczasie otrzymała też telefon od nieznajomego mężczyzny, z zapewnieniem, że w kolejnym dniu otrzyma zwrot pieniędzy. Oczywiście do niczego takiego nie doszło, dlatego oszukana seniorka o całej sprawie kobieta powiadomiła policję.

Rzeszowscy policjanci apelują i przypominają, jak nie dać się naciągnąć internetowym oszustom:

•    Nie wierz w łatwy i szybki zysk. Przed zainwestowaniem, sprawdź czy podmiot nie znajduje się na liście ostrzeżeń KNF – link: https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne
•    Zapoznaj się z informacjami KNF i NBP dotyczącymi inwestowania w kryptowaluty – link: https://uwazajnakryptowaluty.pl/;
•    Przed zainwestowaniem, poczytaj opinie w internecie o tym podmocie/platformie, porozmawiaj z kimś, komu ufasz;
•    Nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej;
•    Nie przesyłaj nikomu skanów swoich dokumentów;
•    Nie instaluj dodatkowego oprogramowania, które zalecają Ci rozmówcy/analitycy rynku, na urządzeniach, z których następuje logowanie do bankowości internetowej.

Powrót na górę strony