Aktualności

Odpowiednia postawa pracownika ochrony

Data publikacji 10.10.2024

Pracownik ochrony sanockiej galerii zainteresował się starszą kobietą, która sprawiała wrażenie zagubionej i wystraszonej. Mężczyzna wezwał na pomoc służby i otoczył kobietę opieką. Ratownicy medyczni zdecydowali o konieczności przewiezienia jej do szpitala.

Wczoraj przed południem, do jednego ze sklepów w sanockiej galerii przyszła starsza kobieta. Od razu wzbudziła zainteresowanie ochroniarza, gdyż sprawiała wrażenie zagubionej i wystraszonej, a ponadto była ubrana nieadekwatnie do pory roku. Podczas rozmowy mężczyzna zorientował się, że kobieta ma zaburzenia pamięci i orientacji, nie wiedziala, gdzie się znajduje i dokąd chciała pójść. Ochroniarz niezwołcznie powiadomił służby i zajął się nią do czasu przyjazdu policjantów. 

Na miejscu funkcjonariusze ustalili, że kobieta to 65-letnia mieszkanka powiatu sanockiego. Decyzją ratowników medycznych została przewieziona do szpitala.  

Na szczególne uznanie zasługuje czujność oraz zainteresowanie ochroniarza, który widząc wystraszoną kobietę nie pozostawił jej bez opieki. 

Jak rozpoznać osobę z zaburzeniami pamięci lub orientacji, która potrzebuje pomocy? Co powinno wzbudzić nasze zainteresowanie i niepokój?

  • Zwracajmy uwagę na nieadekwatny do pory roku lub dnia ubiór danej osoby. Naszą czujność niech wzbudzi również brak podstawowych elementów ubioru, np. kiedy w chłodny jesienny dzień widzimy starszą osobę spacerującą po ulicy w szlafroku, bez obuwia.
  • Reagujmy, kiedy widzimy seniora, który w naszym odczuciu zachowuje się dziwnie – sprawia wrażenie osoby zdezorientowanej, niespokojnej lub bardzo zdenerwowanej.
  • Poświęćmy chwilę na rozmowę z taką osobą, zweryfikujmy czy wypowiada się logicznie, czy zadaje pytania adekwatne do okoliczności.
  • Zwracajmy w swoim otoczeniu uwagę na osoby, które przez dłuższy czas przebywają (siedzą lub stoją) w jednym miejscu albo przemieszczają się w ramach niewielkiego obszaru.
  • Podchodząc do seniora, który wydaje się zagubiony, unikajmy gwałtownych gestów. Zwracajmy się do niego spokojnym głosem, mówmy krótkimi, prostymi zdaniami – istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będzie on w stanie nas zrozumieć. Pamiętajmy, że czasami pytanie trzeba będzie powtórzyć kilka razy i nieco głośniej, niż zazwyczaj mówimy – starsze osoby często mają problemy ze słuchem. 

Kiedy uznasz, że napotkana przez Ciebie osoba zagubiła się, zadzwoń na numer alarmowy 112 i zaopiekuj się taką osobą do czasu przyjazdu Policji lub służb medycznych. Pamiętaj, w każdej takiej sytuacji bardzo ważna jest czujność i empatia. Twoja reakcja może  pomóc uratować czyjeś zdrowie i życie! Nie bądź obojętny! 

Powrót na górę strony