XI Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa Wewnętrznego z udziałem podkarpackich policjantów
W Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie odbyła się XI edycja Podkarpackiego Młodzieżowego Święta Bezpieczeństwa. Wśród zaproszonych do udziału przedstawicieli służb mundurowych, instytucji i stowarzyszeń zajmujących się szeroko rozumianym bezpieczeństwem, byli także podkarpaccy policjanci. Mundurowi uczestniczyli w pokazach dynamicznych, a na specjalnie przygotowanych stoiskach prezentowali sprzęt i wyposażenie. Zainteresowanym przybliżali specyfikę służby w tej formacji, promując tym samym zawód policjanta.
Wczoraj na terenie Kampusu WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, odbyły się obchody XI edycji Młodzieżowego Święta Bezpieczeństwa. Jest to cykliczna impreza organizowana w ramach programu edukacyjno-badawczego „Bezpieczna Przyszłość”. Misją tego wydarzenia jest edukowanie młodzieży w zakresie kształtowania właściwych postaw obywatelskich i patriotycznych oraz przygotowanie na współczesne zagrożenia bezpieczeństwa. To także ciekawa forma działań edukacyjnych, profilaktycznych i promocyjnych, pozwalająca na aktywowanie młodzieży zainteresowanej problematyką bezpieczeństwa.
Tegoroczna edycja odbyła się pod honorowym patronatem Ministra Obrony Narodowej – Władysława Kosiniaka-Kamysza, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji – Tomasza Siemoniaka, Minister Edukacji – Barbary Nowackiej, Wojewody Podkarpackiego - Teresy Kubas-Hul oraz Wojska Polskiego.
Święto Bezpieczeństwa Wewnętrznego uroczyście rozpoczął Rektor WSPiA prof. dr hab. Jerzy Posłuszny. Po przywitaniu uczestników, głos zabrali honorowi goście. Uroczyste otwarcie uświetnił także występ orkiestry dętej. Podczas oficjalnego otwarcia XI Podkarpackiego Młodzieżowego Święta Bezpieczeństwa, Wiesław Leśniakiewicz, Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji zwrócił się do młodzieży, podkreślając rolę edukacji w kształtowaniu postaw obywatelskich i zachęcał do angażowania się w działalność służb mundurowych.
Kolejnym punktem tego wydarzenia był I Ogólnopolski Kongres Bezpieczeństwa Młodzieży, podczas którego eksperci poruszali tematy związane z cyberbezpieczeństwem, przeciwdziałaniem agresji oraz ochroną młodzieży przed współczesnymi zagrożeniami. W Kongresie oraz Święcie Bezpieczeństwa udział wziął insp. Jarosław Tokarczyk Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie.
W tegorocznym święcie wzięło udział ponad 20 różnych służb mundurowych i stowarzyszeń zajmujących się bezpieczeństwem. Na terenie WSPiA obecni byli m.in. przedstawiciele Policji, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej, Żandarmerii Wojskowej, 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, Inspekcji Transportu Drogowego, Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, Straży Ochrony Kolei i Straży Miejskiej.
Dla uczestników tego wydarzenia przygotowano wiele atrakcji. Zainteresowani odwiedzali przygotowane dla nich stoiska tematyczne. W bezpośrednich kontaktach i rozmowach z przedstawicielami różnych służb, mieli okazję przekonać się jak w rzeczywistości wygląda codzienna służba funkcjonariuszy, jak w praktyce stosowane są przepisy, programy czy zasady, o których uczą się w szkołach.
Reprezentujący Podkarpacką Policję funkcjonariusze Wydziału Prewencji KWP w Rzeszowie, Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie, Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie, Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Rzeszowie oraz Rzeszowskiego Zarządu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, zaoferowali młodzieży możliwość zapoznania się ze specjalistycznym sprzętem używanym w codziennej służbie m.in.: uzbrojeniem, elementami wyposażenia indywidualnego oraz pojazdami. Uczestnicy tego wydarzenia mogli także obejrzeć dynamiczny pokaz służb podczas działań ratowniczych na miejscu wypadku drogowego. Duże zainteresowanie wzbudził także patrol konny oraz przewodnik z psem służbowym. Wiele osób pogłębiało swoją wiedzę na temat cyberzagrożeń w rozmowie z funkcjonariuszami Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Młodzież odwiedzając policyjne stanowiska zdobywała informacje dotyczące charakterystyki policyjnej służby, a także wymagań jakie stawiane są przed kandydatami aplikującymi do tej formacji.
Tego typu wydarzenie niewątpliwie pozwoliło na pogłębienie zainteresowań, a także zweryfikowanie oczekiwań młodych ludzi co do swojej przyszłej edukacji czy pracy zawodowej w sektorze bezpieczeństwa wewnętrznego.
Fot. Bartosz Wilk/KWP w Rzeszowie
Film XI Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa Wewnętrznego
Pobierz plik XI Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa Wewnętrznego (format mp4 - rozmiar 40.03 MB)