Wspieramy dzieciństwo mocy bez przemocy – działania podkarpackiej Policji
Podkarpaccy policjanci aktywnie włączyli się do ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy” organizowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Funkcjonariusze podczas działań profilaktycznych prowadzą szkolenia i spotkania informacyjno-edukacyjne. Działania mają na celu zwiększenie wiedzy społeczeństwa, na temat zjawiska przemocy, ale także mobilizację do działania, aby nikt nie był obojętny na krzywdę dzieci.
Trwa kampania „Dzieciństwo bez przemocy”, której celem jest przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce. W ramach tej akcji prowadzone są szkolenia skierowane do przedstawicieli instytucji i służb zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy domowej oraz spotkania informacyjno - edukacyjne w szkołach poruszające problematykę przemocy rówieśniczej, cyberprzemocy oraz przemocy domowej.
Jedno z takich spotkań profilaktycznych odbyło się w Zespole Szkół w Tyczynie. Nadkom. Elżbieta Siupik i nadkom. Monika Hędrzak z Wydziału Prewencji KWP w Rzeszowie, omówiły zagadnienia dotyczące odpowiedzialności prawnej młodych osób oraz konsekwencje wynikające z ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Funkcjonariuszki zwróciły szczególną uwagę na zagrożenia, na które narażeni są nastolatkowie. Omówiły sytuację dziecka krzywdzonego przemocą domową oraz rówieśniczą. Zaprezentowały typowe zachowania sprawców przemocy, jak również zwróciły uwagę na to jak zachować się, gdy dowiemy się o tym, że osoba nam znana doświadcza przemocy.
Policjantki przypomniały również, jak ważne jest reagowanie na przemoc domową także kierowaną wobec dzieci. Podkreślały, że nie ma przyzwolenia na stosowanie kar cielesnych, zaniedbywanie czy inne formy przemocy względem dzieci. Tłumaczyły, co można zrobić, kiedy doświadcza się tego rodzaju zachowań.
Uczniowie obejrzeli filmy profilaktyczne obrazujące zagadnienia z obszaru przeciwdziałania przemocy i otrzymali ulotki informacyjne. Wskazano im także bezpłatny numer Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży - 116 111 i alarmowy 112, gdzie można uzyskać pomoc.
Finał kampanii zaplanowano na 19 listopada, w Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Tego dnia, w całym kraju, obiekty publiczne, w tym siedziba Komendy Głównej Policji, zostaną podświetlone na czerwono, co ma być symbolicznym przypomnieniem o powadze problemu oraz potrzebie natychmiastowych działań. Takie gesty mają na celu nie tylko zwrócenie uwagi na problem, ale także mobilizację społeczeństwa do działania, aby nikt nie był obojętny na krzywdę dzieci.
Realizację działań podejmowanych przez podkarpackich policjantów w ramach kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy” koordynuje nakom. Elżbieta Siupik z Wydziału Prewencji KWP w Rzeszowie. Natomiast spotkanie w Zespole Szkół w Tyczynie zorganizowała mł. asp. Angelika Jędrzejec z Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Rzeszowie.