„Pomoc daje moc” - szkolenia z obszaru przemocy domowej
Dzielnicowi z województwa podkarpackiego szkolili się jak skutecznie pomóc rodzinie z problemem przemocy domowej. W cyklu szkoleń wzięło udział ponad 400 funkcjonariuszy pracujących w grupach diagnostyczno-pomocowych. Przedsięwzięcie zrealizowała Fundacja na rzecz przeciwdziałania przemocy Feniks we współpracy z Wydziałem Prewencji KWP w Rzeszowie.
Przemoc domowa to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie, wykorzystujące przewagę fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną, naruszające prawa lub dobra osobiste osoby doznającej przemocy. Nikt nie ma prawa stosować przemocy. W przypadku podejrzenia jej stosowania uruchamiana jest procedura pomocowa pn. „Niebieska Karta”. Sposób pracy i umiejętność nawiązania kontaktu z osobami uwikłanymi w przemoc wpływa na skuteczność udzielonej pomocy.
O obowiązkach funkcjonariuszy w świetle znowelizowanych przepisów dotyczących systemu przeciwdziałania przemocy szkolili się policjanci, podczas cyklu warsztatów realizowanych od października do listopada br., w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.
W trakcie zajęć policjanci zostali przeszkoleni w obszarze sytuacji psychologicznej w jakiej znajdują się osoby doznające przemocy jak i jej sprawcy. Podczas spotkań poruszona była również tematyka współpracy w zespołach interdyscyplinarnych i grupach diagnostyczno-pomocowych.
Celem szkolenia było podniesienie kompetencji policjantów w zakresie skutecznej pomocy rodzinom dotkniętym przemocą, ze szczególnym uwzględnieniem prowadzenia rozmów interwencyjno-motywacyjnych.
Do końca października br., policjanci na terenie garnizonu podkarpackiego sporządzili 2540 formularzy „Niebieska Karta”.
Wobec osób stosujących przemoc domową zastosowano:
- 372 nakazy opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania,
- 420 zakazów zbliżania się do osoby doznającej przemocy domowej,
- 327 zakazów kontaktowania się,
- 52 zakazy wstępu na teren szkoły, placówki oświatowej, opiekuńczej lub artystycznej, obiektu sportowego lub miejsca pracy.
Policjanci zatrzymali 568 sprawców przemocy domowej.
Cykl szkoleń zrealizowano w ramach ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy” organizowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.
Szkolenia dofinansowano z budżetu województwa Podkarpackiego - Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie.