Aktualności

Wsiedli za kierownicę pomimo wypitego wcześniej alkoholu

Data publikacji 21.11.2024

Policjanci z jasielskiej komendy udaremnili dalszą jazdę kolejnym kierującym, którzy prowadzili swoje pojazdy będąc pod wpływem alkoholu. Czterech z nich odpowie za przestępstwo jakim jest kierowanie pojazdem mechanicznym będąc w stanie nietrzeźwości, natomiast pozostałych dwóch za wykroczenia.

W ubiegłą środę po godz. 19, policjanci z jasielskiej grupy SPEED zatrzymali na terenie miejscowości Wojaszówka w powiecie krośnieńskim kierującego rowerem. Mężczyzna miał w organizmie ponad 1,6 promila alkoholu. Za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem w kwocie 2500 zł. Kilkanaście minut później, również w Wojaszówce, funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej kierującego fiatem. Alkomat w organizmie kierowcy wskazał prawie 0,6 promila. Mundurowi zatrzymali 34-latkowi prawo jazdy. O jego dalszym losie zadecyduje teraz Sąd Rejonowy w Krośnie.

W poniedziałek, na terenie całego województwa podkarpackiego prowadzone były działania „Trzeźwy poranek”. Jasielscy policjanci w wyniku kontroli trzeźwości ujawnili na terenie miasta trzech kierujących, którzy byli pod wpływem alkoholu. Najpierw po godz. 5 na ul. 3 Maja, zatrzymali kierowcę volkswagena, który miał w organizmie ponad 1,3 promila. Kilka minut później, kierujący dacią nie zastosował się do sygnału zatrzymania, który wydał mu policjant i przejechał obok funkcjonariusza. Mundurowi zatrzymali mężczyznę na ul. Wojska Polskiego. Alkomat wskazał w jego organizmie blisko 1,3 promila. 57-latek odpowie nie tylko za przestępstwo jakim jest prowadzenie pojazdu będąc w stanie nietrzeźwości, ale również za wykroczenie, czyli niestosowanie się do sygnałów wydawanych przez policjanta. Trzeciego kierowcę, funkcjonariusze zatrzymali na ul. Gądki. Mężczyzna odpowie za kierowanie pojazdem mechanicznym będąc w stanie po użyciu alkoholu.

Natomiast we wtorek, policjanci z jasielskiej drogówki patrolowali miejscowość Lisów. Przed godz. 10 postanowili sprawdzić stan trzeźwości kierującego samochodem marki Rover. Okazało się, że siedzący za kierownicą mężczyzna miał w organizmie 0,9 promila. Mundurowi zatrzymali kierującemu prawo jazdy. Za swoje zachowanie mężczyzna będzie się teraz tłumaczył przed sądem.

Policja przypomina:

Art. 178a kk

§1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§2. (uchylony).

§3. (uchylony).

§4. Jeżeli sprawca czynu określonego w §1 był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo określone w art. 173, art. 174, art. 177 lub art. 355§2 popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub dopuścił się czynu określonego w §1 w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§5. Sąd orzeka przepadek, o którym mowa w art. 44b, w razie popełnienia przestępstwa określonego w §1 lub 4, chyba że zawartość alkoholu w organizmie sprawcy przestępstwa określonego w §1 była niższa niż 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm3 w wydychanym powietrzu albo nie prowadziła do takiego stężenia. Sąd może odstąpić od orzeczenia przepadku, jeżeli zachodzi wyjątkowy wypadek, uzasadniony szczególnymi okolicznościami.

Art. 87 kw

§1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.

§1a. Tej samej karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż określony w §1.

§2. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony w §1, podlega karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 1000 złotych.

§3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w §1 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

§4. W razie popełnienia wykroczenia określonego w §1a lub 2 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż określone w §1.

dl

Powrót na górę strony