Spotkanie z członkami Polskiego Związku Niewidomych
Ciągła ewolucja metod stosowanych przez sprawców oszustw, zmiana opowiadanych przez nich legend, generuje potrzebę szukania nowych rozwiązań służących ograniczeniu tego społecznie niepożądanego zjawiska. Edukacja osób, które w sposób szczególny zagrożone są tego typu przestępstwem, to przede wszystkim przekazywanie im wiedzy na temat mechanizmów działania sprawców. Wczoraj mundurowy gościł w przeworskim kole Polskiego Związku Niewidomych. Spotkanie obyło się w ramach obchodów Powiatowego Święta Niewidomych pn. „Dzień Białej Laski”.
Wczoraj, w przeworskim kole Polskiego Związku Niewidomych, odbyło się spotkanie w ramach obchodów Powiatowego Święta Niewidomych pn. „Dzień Białej Laski”. Wziął w niej udział funkcjonariusz z przeworskiej komendy. Wizyta była doskonałą okazją do przypomnienia o kwestiach związanych z bezpieczeństwem w ich codziennym życiu, zagrożeniach na jakie mogą być narażeni oraz jak skutecznie przeciwdziałać negatywnym zjawiskom.
Podczas tego spotkania, uczestnikom została przekazana wiedza o zagrożeniach związanych m.in. z ,,fałszywymi telefonami’’. Funkcjonariusz uświadamiał jak nie stać się ofiarą przestępstw metodą m.in. na ,,pracownika banku’’ czy ,,na policjanta’’. Przestępcy nie ustają w wysiłkach, aby okraść osoby chcące pomagać np. swoim najbliższym. Dlatego też dzwonią do niczego nieświadomych osób, a następnie opowiadają zmyśloną historię o wypadku, zagrożonych oszczędnościach w banku czy świetnej inwestycji. Wszystko po to, aby namówić na przekazanie zaoszczędzonych pieniędzy. Niestety nadal zdarza się, że część osób nabiera się na historię oszustów, a wówczas tracą oszczędności swojego życia.
W trakcie spotkania nie zabrakło również informacji dotyczącej bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Mundurowy przypomniał o obowiązku używania elementów odblaskowych przez niechronionych uczestników ruchu po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym oraz o podstawowych zasadach poruszania się pieszych i rowerzystów po drogach.
Podsumowaniem spotkania było przekazanie uczestnikom nie tylko dobrych rad oraz wskazówek, które pomogą w przyszłości uniknąć zagrożeń, ale także rozdano opaski odblaskowe oraz ulotki informacyjne „Bezpieczny Senior”, w których znajdują się informacje jak należy postępować, aby nie stać się ofiarą przestępstwa.
Członkowie przeworskiego koła Polskiego Związku Niewidomych wysłuchali cennych rad i mieli też możliwość podzielenia się swoimi problemami, z jakimi spotykają się w życiu codziennym.