Bajkowo, bezpiecznie i zdrowo w Brzozowie
„Bajkowo, bezpiecznie i zdrowo” to działania ukierunkowane na wielopokoleniową integrację lokalnej społeczności wokół problematyki bezpieczeństwa seniorów oraz dzieci. Ich głównym celem jest zwiększenie wiedzy na tema zagrożeń i sposobów ich unikania. Pomysłodawcą i inicjatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie „Dla Równości”, które do współpracy zaprosiło Wydział Prewencji KWP w Rzeszowie.
W czwartek w Przedszkolu Samorządowym nr 2 w Brzozowie odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu profilaktycznego pod nazwą „Bajkowo, bezpiecznie i zdrowo”. W przedsięwzięciu uczestniczyły dzieci, seniorzy oraz przedstawicielki z Koła Gospodyń Wiejskich w Humniskach. W spotkaniu wzięła udział również Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych, Edukacji i Kultury Urzędu Miejskiego w Brzozowie Nina Ścibor, natomiast prowadzącą była Jolanta Szarek Dyrektor Przedszkola nr 2 w Brzozowie.
Wydarzenie rozpoczęło się od przedstawienia pt. „Czerwony kapturek” w wykonaniu przedszkolaków, którzy w zabawny sposób wskazali dobre rady dotyczące zdrowia. Następnie Prezes Stowarzyszenia „Dla Równości” Mirosława Widurek przeczytała najmłodszym autorskie bajki o charakterze edukacyjnym – zawierające elementy bezpieczeństwa, zdrowia i dietetyki. Najmłodsi znakomicie współpracowali z „Babcia Mirką” i towarzyszącym jej krasnalem „Uparte Uszko”.
W dalszej części spotkania nadkom. Monika Hędrzak z Wydziału Prewencji KWP w Rzeszowie przekazała przedszkolakom podstawowe zasady bezpieczeństwa w domu, podczas zabawy i na drodze. Funkcjonariuszka zwróciła uwagę dzieci na potrzebę zachowania ostrożności w kontaktach z nieznajomymi osobami oraz na prawidłowe zachowanie się wobec bezpańskich zwierząt. Mówiąc o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, uświadamiała jaką rolę spełniają odblaski podczas poruszania się po drogach. Specjalnym gościem spotkania była maskotka - policyjny miś POPO.
Kolejny blok tematyczny związany był z bezpieczeństwem seniorów. W oparciu o konkretne przypadki asp. szt. Edyta Draus z Wydziału Prewencji KWP w Rzeszowie przybliżyła metody działania oszustw „na wnuczka”, „na funkcjonariusza” i „na znajomego”. Zwróciła uwagę na to, że podawanie się za krewnych, funkcjonariuszy Policji czy pracowników różnych instytucji oraz firm usługowych, to najczęściej stosowane przez oszustów metody działania. Policjantka przekazała zgromadzonym jak reagować w takich przypadkach, aby nie dać się oszukać. Przypomniała o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach oraz zasadności używania elementów odblaskowych, które uczestnicy wraz z ulotkami informacyjnymi otrzymali na zakończenie spotkania. Natomiast asp. sztab. Magdalena Kaszowska z Komendy Powiatowej Policji w Brzozowie przedstawiła zgromadzonym interaktywne narzędzia ułatwiające kontakt z Policją. Wyjaśniła na czym polega funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacja Moja Komenda. W swoim wystąpieniu policjantka podkreśliła, że nie służą one do zgłaszania interwencji pilnych, które wymagają natychmiastowej obsługi. W takich przypadkach należy dzwonić na numer alarmowy 112.
Na zakończenie Marek Widurek omówił zagadnienia związane z bezpieczeństwem cyfrowym oraz informacje z zakresu prawa spadkowego. Z kolei w bloku zdrowotno-dietetycznym nie zabrakło informacji dotyczących zasad żywienia oraz sposobach radzenia sobie, gdy zawodzi pamięć.
Wydział Prewencji KWP w Rzeszów
Film Bajkowo__bezpiecznie_i_zdrowo.mp4
Opis filmu: W czwartek w Przedszkolu Samorządowym nr 2 w Brzozowie odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu profilaktycznego pod nazwą „Bajkowo, bezpiecznie i zdrowo”. W przedsięwzięciu uczestniczyły dzieci, seniorzy oraz przedstawicielki z Koła Gospodyń Wiejskich w Humniskach. W spotkaniu wzięła udział również Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych, Edukacji i Kultury Urzędu Miejskiego w Brzozowie Nina Ścibor, natomiast prowadzącą była Jolanta Szarek Dyrektor Przedszkola nr 2 w Brzozowie. Wydarzenie rozpoczęło się od przedstawienia pt. „Czerwony kapturek” w wykonaniu przedszkolaków, którzy w zabawny sposób wskazali dobre rady dotyczące zdrowia. Następnie Prezes Stowarzyszenia „Dla Równości” Mirosława Widurek przeczytała najmłodszym autorskie bajki o charakterze edukacyjnym – zawierające elementy bezpieczeństwa, zdrowia i dietetyki. Najmłodsi znakomicie współpracowali z „Babcia Mirką” i towarzyszącym jej krasnalem „Uparte Uszko”. W dalszej części spotkania nadkom. Monika Hędrzak z Wydziału Prewencji KWP w Rzeszowie przekazała przedszkolakom podstawowe zasady bezpieczeństwa w domu, podczas zabawy i na drodze. Funkcjonariuszka zwróciła uwagę dzieci na potrzebę zachowania ostrożności w kontaktach z nieznajomymi osobami oraz na prawidłowe zachowanie się wobec bezpańskich zwierząt. Mówiąc o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, uświadamiała jaką rolę spełniają odblaski podczas poruszania się po drogach. Specjalnym gościem spotkania była maskotka - policyjny miś POPO. Kolejny blok tematyczny związany był z bezpieczeństwem seniorów. W oparciu o konkretne przypadki asp. szt. Edyta Draus z Wydziału Prewencji KWP w Rzeszowie przybliżyła metody działania oszustw „na wnuczka”, „na funkcjonariusza” i „na znajomego”. Zwróciła uwagę na to, że podawanie się za krewnych, funkcjonariuszy Policji czy pracowników różnych instytucji oraz firm usługowych, to najczęściej stosowane przez oszustów metody działania. Policjantka przekazała zgromadzonym jak reagować w takich przypadkach, aby nie dać się oszukać. Przypomniała o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach oraz zasadności używania elementów odblaskowych, które uczestnicy wraz z ulotkami informacyjnymi otrzymali na zakończenie spotkania. Natomiast asp. sztab. Magdalena Kaszowska z Komendy Powiatowej Policji w Brzozowie przedstawiła zgromadzonym interaktywne narzędzia ułatwiające kontakt z Policją. Wyjaśniła na czym polega funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacja Moja Komenda. W swoim wystąpieniu policjantka podkreśliła, że nie służą one do zgłaszania interwencji pilnych, które wymagają natychmiastowej obsługi. W takich przypadkach należy dzwonić na numer alarmowy 112. Na zakończenie Marek Widurek omówił zagadnienia związane z bezpieczeństwem cyfrowym oraz informacje z zakresu prawa spadkowego. Z kolei w bloku zdrowotno-dietetycznym nie zabrakło informacji dotyczących zasad żywienia oraz sposobach radzenia sobie, gdy zawodzi pamięć
Pobierz plik Bajkowo__bezpiecznie_i_zdrowo.mp4 (format mp4 - rozmiar 16.59 MB)