„Działaj z nami - seniorami”
„Działaj z nami - seniorami” to nazwa projektu skierowanego do słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Przedsięwzięcie miało na celu między innymi budowanie relacji międzyludzkich oraz zwiększanie udziału osób starszych w aktywnych formach spędzania czasu wolnego. W podsumowaniu działań wzięła udział policjantka Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.
W ubiegły wtorek, w auli głównej Uniwersytetu Rzeszowskiego odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „Działaj z nami - seniorami”, zrealizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół UTW w Rzeszowie. Uczestnikami przedsięwzięcia byli słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Inicjatywa miała na celu między innymi zapewnienie bezpieczeństwa, budowanie relacji międzyludzkich oraz zwiększanie udziału osób starszych w aktywnych formach spędzania czasu wolnego.
Podczas spotkania asp. szt. Edyta Draus z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie omówiła zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa seniorów w cyfrowym świecie. Wskazała na sytuacje, w których mogą stać się ofiarą przestępstwa. W swoim wystąpieniu funkcjonariuszka poruszyła takie tematy jak: oszustwa „na wnuczka”, „na policjanta”, „na legendę” oraz „na Blik-a”. Omówiła także przykłady oszustw dokonywanych na starszych osobach z terenu Podkarpacia. Wyjaśniła na czym polega „phishing”, „vishing” oraz SCAM. Ostrzegała przed fałszywymi wiadomościami sms czy e-mail.
W swoim wystąpieniu przypomniała podstawowe zasady bezpieczeństwa tj.:
- Niezwłocznie informuj Policję dzwoniąc na nr tel. 997 lub 112.
- Nie udzielaj informacji dotyczących danych osobowych, tj. adres, imię, nazwisko, numer telefonu, wiek.
- Nie publikuj w Internecie żadnych danych, będąc pod wpływem emocji.
- Nie klikaj w przypadkowe linki, możesz w ten sposób pobrać złośliwe oprogramowanie.
- Nie trzymaj na smartfonie nieużywanych aplikacji. Mogą być nieaktualizowane i zostać wykorzystane do ataku na twój telefon.
Prelegentka wskazała także na elementarne zasady bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym. Zachęcała słuchaczy, aby w sytuacji, kiedy potrzebują porady czy wsparcia kontaktowali się ze swoimi dzielnicowymi, których dane znajdą na stronie internetowej podkarpackiej Policji w odpowiednich zakładkach w zależności w jakim rejonie naszego województwa mieszkają.
Spotkanie było zachętą dla słuchaczy do zaangażowania się w wolontariat na rzecz seniorów.
Wydział Prewencji KWP w Rzeszowie
Foto: UTW Uniwersytetu Rzeszowskiego