Aktualności

Szkolenie dla kandydata na policyjnego jeźdźca

Data publikacji 19.12.2024

Policyjni jeźdźcy bardzo często podkreślają, że decydując się na taki sposób wykonywania obowiązków służbowych, łączą pracę ze swoją wielką pasją. Daje im to dużo satysfakcji i motywuje do działania. Należy jednak podkreślić, że jest to także ciężka praca. Aby zostać jeźdźcem należy spełnić określone wymagania. Sprostał im mł. asp. Daniel Serafin. Funkcjonariusz ukończył II etap szkolenia dla kandydatów na policyjnych jeźdźców.

Policja konna w garnizonie podkarpackim istnieje od 2000 roku. Obecnie w Ogniwie Konnym Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie jest osiem wysokich, smukłych wałachów, są to: Empres, Winston, Gonzo, Kent, Owidiusz, Bary, Wag i Spiro. Każdy koń ma swojego opiekuna, który na co dzień dba o jego zdrowie, wyszkolenie i przygotowuje konia do służby. W ogniwie konnym podkarpackiej Policji służy sześciu policjantów-jeźdźców, jest też jeden pracownik cywilny.

Policjanci pełniący służbę w ogniwie konnym to wielcy pasjonaci tych zwierząt. Funkcjonariusze każdego dnia dbają o swoje zwierzę - nakarmią je, dbają o ich czystość oraz przygotowują do pracy. Aby zostać policyjnym jeźdźcem należy spełnić określone wymagania. 

W ubiegłym tygodniu, w stadninie koni w Leśnej Woli i na terenie oddziału prewencji w podrzeszowskim Zaczerniu, odbył się II etap szkolenia dla kandydata na policyjnego jeźdźca. Mł. asp. Daniel Serafin uzyskał drugi stopień atestu, co daje mu możliwość mi.in. zabezpieczenia imprez o podwyższonym stopniu ryzyka.

Policjanci - jeźdźcy i konie służbowe pełnią służbę w rejonach trudno dostępnych dla patroli pieszych i zmotoryzowanych. Swoje zadania realizują głównie na terenach zielonych m.in. parkach, lasach czy terenach przywodnych. Biorą również udział w akcjach poszukiwawczych. Policyjni jeźdźcy współdziałają z funkcjonariuszami Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie podczas zabezpieczania meczów i innych imprez masowych na terenie województwa podkarpackiego.

Patrole Policji konnej doskonale sprawdzają się podczas patrolowania terenów leśnych. Tego typu służba oddziałuje nie tylko prewencyjnie na potencjalnych sprawców przestępstw i wykroczeń, ale także ma wpływ na przeciwdziałanie szkodnictwu leśnemu.

  • Policjant na koniu, szkolenie
  • Policjant na koniu, szkolenie
  • Policjant na koniu, szkolenie
  • Policjant na koniu - szkolenie
  • Policjant na koniu - szkolenie

Film Szkolenie dla kandydata na policyjnego jeźdźca

Pobierz plik Szkolenie dla kandydata na policyjnego jeźdźca (format mp4 - rozmiar 5.12 MB)

Powrót na górę strony