Aktualności

Wspólnie zadbajmy o nasze bezpieczeństwo

Data publikacji 10.01.2025

Poczucie bezpieczeństwa należy do jednej z podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma znaczny wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności. Priorytetem działań Policji jest wzmocnienie współpracy na rzecz bezpiecznego funkcjonowania w społeczeństwie. Idealnymi do tego sposobami są m.in. debaty społeczne. Ich celem jest przede wszystkim omówienie zagadnień, które są szczególnie ważne pod względem bezpieczeństwa, ale jest to także doskonała okazja do wyrażania opinii i wspólnego rozwiązywania problemu. Mieszkańcy naszego województwa mogą korzystać także z innego narzędzia jakim jest krajowa mapa zagrożeń.

Kluczowe znaczenie dla podejmowanych przez policjantów działań, mających wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców, bez wątpienia jest wiedza na temat zagrożeń z jakim spotykają się na co dzień. Dlatego, aby przeciwdziałać negatywnym zjawiskom, podkarpaccy policjanci korzystają z różnego rodzaju narzędzi. Jednym z nich są debaty społeczne, które są szczególną formą komunikowania się Policji ze społeczeństwem

Debaty społeczne służą przede wszystkim diagnozowaniu realnych problemów i zagrożeń, które są najbardziej dotkliwe dla społeczności lokalnych, a także formułowaniu rekomendacji dla Policji oraz innych podmiotów odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. W konsekwencji pozwalają planować działania dostosowane do rzeczywistych potrzeb społecznych.

W minionym roku, podkarpaccy policjanci zorganizowali 85 debat społecznych, w tym 43 debaty inicjujące oraz 42 debaty ewaluacyjne. Tematy jakie najczęściej były poruszane podczas spotkań ze społeczeństwem dotyczyły m.in. bezpieczeństwa seniorów, dzieci i młodzieży, cyberzagrożeń, uzależnień, bezpieczeństwa w miejscach publicznych i miejscu zamieszkania, przemocy domowej oraz hejtu i mowy nienawiści.

Innym narzędziem jest m.in. KMBZ. Każdy, kto jest świadkiem niebezpiecznych sytuacji lub według jego oceny, jakieś zachowanie zagraża bezpieczeństwu, może poinformować o tym Policję. W ubiegłym roku, mieszkańcy Podkarpacia wskazali ponad 33 tys. zagrożeń. W dalszym ciągu największą grupę stanowią zagrożenia związane z nieprzestrzeganiem przepisów w ruchu drogowym.

Powrót na górę strony