Spotkanie Członków Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.”
W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie odbyło się spotkanie członków Rzeszowskiego Oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.”. Stowarzyszenie to pełni szczególną rolę w środowisku policyjnym, zajmując się upamiętnieniem funkcjonariuszy Policji Państwowej pomordowanych w czasie II wojny światowej. Wśród zaproszonych gości był Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie insp. Andrzej Patrzałek.
Początki Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” sięgają 1990 roku. Organizacja została utworzona w Katowicach przez członków rodzin funkcjonariuszy Policji Państwowej i Policji Województwa Śląskiego zamordowanych na Wschodzie. Od blisko 35 lat członkowie Stowarzyszenia z wielką determinacją odkłamują zafałszowaną historię o Policjantach II RP oraz w godny sposób upamiętniają ich życie i śmierć. Siedziba organizacji znajduje się w Katowicach, natomiast na Podkarpaciu działa Oddział Rzeszowski, wyodrębniony ze struktur krajowych w grudniu 1995 r. Działalność Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” na Podkarpaciu to obecność w wielu miejscach i liczne inicjatywy. Warto przypomnieć, że tylko w Miednoje, w masowych grobach, znajdują się szczątki sześciu tysięcy policjantów zamordowanych przez NKWD. Kilkuset spośród nich miało związek z Podkarpaciem. Urodzili się tutaj, bądź pełnili tu służbę. Stowarzyszenie jest współorganizatorami różnych przedsięwzięć, wystaw, odczytów, spotkań, dzięki którym upowszechnia wiedzę o losach polskich policjantów podczas II wojny światowej.
Wśród zaproszonych gości byli: insp. Andrzej Patrzałek - Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie, mł. insp. Marta Tabasz-Rygiel - Naczelnik Wydziału Prewencji oraz mł. insp. Łukasz Gliwa - Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Rzeszowie. Obecni byli także: kom. Krzysztof Filip - Przewodniczący ZW NSZZ Policjantów Województwa Podkarpackiego, insp. w st. spocz. dr Mariusz Skiba oraz Józef Sieńko - Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Rzeszowie.
Tegoroczne spotkanie miało charakter wyjątkowy. Przewodniczący Oddziału Rzeszowskiego Stowarzyszenia Adam Matuszek - podsumował dotychczasową działalność i przedstawił plany na przyszłość. Podczas wystąpienia podziękował wszystkim za dotychczasowe wsparcie i przekazał swoje obowiązki wiceprzewodniczącemu kom. Pawłowi Kubrakowi.
Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie insp. Andrzej Patrzałek podziękował Adamowi Matuszkowi za współpracę i wieloletnie zaangażowanie w kultywowanie pamięci o funkcjonariuszach Policji Państwowej II RP. Słowa wdzięczności wyraził także kom. Krzysztof Filip Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów. Podczas spotkania, Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Rzeszowie Józef Sieńko wręczył insp. Andrzejowi Patrzałkowi, mł. insp. Łukaszowi Gliwie oraz Adamowi Matuszkowi pamiątkowe medale Związku Sybiraków.
W spotkaniu uczestniczyli również uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego w Tyczynie, wraz z opiekunem Małgorzatą Sochacką - laureaci ogólnopolskiego konkursu „Miednoje - pamięć nie dała się zgładzić", organizowanego przez Komendę Główną Policji. Laureaci przedstawili program słowno muzyczny poświęcony pamięci funkcjonariuszom Policji Państwowej II RP- Ofiarom Zbrodni Katyńskiej, którzy spoczywają na Polskim Cmentarzu wojennym w Miednoje.