Aktualności

Otwarcie pracowni badań genetycznych w rzeszowskiej KWP

Data publikacji 30.09.2004

Inspektor dr Andrzej Filewicz, dyrektor Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji, inspektor Dariusz Biel, Podkarpacki Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie, Wojewoda Podkarpacki Jan Kurp i naczelnik Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, młodszy inspektor Wacław Mucha przecięli symboliczną szarfę w wejściu do otwartej dziś Pracowni Badań Genetycznych. Pracownia jest częścią Laboratorium Kryminalistycznego rzeszowskiej KWP.

Inspektor dr Andrzej Filewicz, dyrektor Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji, inspektor Dariusz Biel, Podkarpacki Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie, Wojewoda Podkarpacki Jan Kurp i naczelnik Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, młodszy inspektor Wacław Mucha przecięli symboliczną szarfę w wejściu do otwartej dziś Pracowni Badań Genetycznych. Pracownia jest częścią Laboratorium Kryminalistycznego rzeszowskiej KWP i od dziś prowadzone są w niej badania kodu DNA.


Przygotowania do dzisiejszego otwarcia zaczęły się już kilka lat temu, kiedy w aktach spraw o przestępstwa pojawiało się coraz więcej śladów biologicznych, niezwykle istotnych w pracy wykrywczej policji. Identyfikacja tych śladów, ich przetwarzanie było procesem długotrwałym, ponieważ podkarpacka policja zlecała te zadania laboratoriom w innych województwach.

Niebanalnym argumentem za utworzeniem tej pracowni było przyjęcie Polski do Unii Europejskiej. Podkarpacie stało się jedną z części wchodniej granicy zjednoczonej Europy. Właśnie wówczas w Komendzie Głównej Policji zapadła pozytywna dla Rzeszowa decyzja. Dzięki zaangażowaniu inspektora Andrzeja Filewicza do Rzeszowa trafił sprzęt do analiz genetycznych wart około 1,5 miliona złotych. Za kilkanaście tygodni rzeszowska pracownia włączona zostanie w Bazę DNA GENOM, w której przechowywane będą ślady genetyczne.

Badania kodu DNA są niepowtarzalnym źródłem dowodowym, dzięki któremu wzrastają szanse precyzyjnego odtworzenia przebiegu przestępstwa, a w konsekwencji ustalenia jego sprawcy.

Otwarta dziś pracownia jest 11. tego typu w Polsce. Pracujący w niej eksperci, wysokiej klasy specjaliści w swej dziedzinie, korzystać będą z najnowocześniejszej aparatury badawczej.

Dzisiejsze otwarcie miało uroczysty charakter, wzięli w nim udział przedstawiciele władz samorządowych i miejskich, a także formacji współpracujących na co dzień z Policją. Pomieszczenia pracowni poświęcił duszpasterz podkarpackiej policji, ksiądz Bogusław Przeklasa.

Powrót na górę strony