Aktualności

"Bezpieczne wakacje 2018"

Data publikacji 22.06.2018

Wakacje to czas wypoczynku, ale i podróży. Z myślą o bezpieczeństwie wszystkich udających się na letni wypoczynek podkarpaccy policjanci, briefingiem z dziennikarzami, zapowiedzieli rozpoczęcie akcji "Bezpieczne wakacje 2018". Działania potrwają do 2 września.

Przez najbliższe dwa miesiące wielu turystów będzie podróżować podkarpackimi drogami w Bieszczady czy Beskid Niski. Wielu z nich, w drodze na miejsce wypoczynku, skorzysta z przejść granicznych znajdujących się w naszym województwie. Dla policjantów ruchu drogowego jest to okres wzmożonej pracy. Będą oni kontrolować autobusy wiozące dzieci na wakacyjny wypoczynek, sprawdzą stan techniczny autokarów, ich wyposażenie, a także dokumenty, które muszą mieć kierowcy. Skontrolują również trzeźwość kierowców.

O zasadach bezpieczeństwa podczas wakacji - na drogach, nad wodą, podczas wypoczynku oraz charakterystyce policyjnych działań podczas akcji "Bezpieczne wakacje 2018", zgromadzonym na briefingu dziennikarzom, mówili nadkom. Marta Tabasz-Rygiel Rzecznik Prasowy, podkom. Paweł Grześ z Wydziału Ruchu Drogowego oraz podinsp. Alina Pieniążek z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. 

W trakcie wakacyjnych kontroli policjanci będą zwracać szczególną uwagę na: 
 

  • trzeźwość kierujących;
  • stan techniczny pojazdów;
  • braki w wyposażeniu;
  • dobór miejsc postoju w czasie podróży;
  • dostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze;
  • właściwy załadunek sprzętu wypoczynkowego oraz bagaży;
  • stan oznakowania pionowego i poziomego na jezdniach a także na inne nieprawidłowości związane z oznakowaniem dróg.

Policjanci będą też odwiedzać miejsca letniego wypoczynku dzieci i młodzieży. W trakcie spotkań z młodymi ludźmi będą rozmawiać z nimi o tym co zrobić, by wakacje upłynęły radośnie i bezpiecznie. Zwrócą uwagę zarówno na kwestie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ale także zagrożenia, jakie mogą napotkać podczas letniego wypoczynku w mieście, na wsi, nad wodą czy w górach.

Podkarpaccy policjanci zadbają także o bezpieczeństwo wypoczywających w naszym regionie. We wszystkie atrakcyjne turystycznie miejscowości regionu Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie wysyła dodatkowych policjantów. Więcej patroli pojawi się m.in.: nad Zalewem Solińskim, nad Jeziorem Tarnobrzeskim, na turystycznych szlakach Bieszczadów, przy kąpieliskach i rzekach, a więc wszędzie tam, gdzie lubimy odpoczywać.

Od 1 lipca do 31 sierpnia działać będzie sezonowy Posterunek Policji w Solinie i w Tarnobrzegu. Policjanci, jak co roku będą czuwać nad bezpieczeństwem turystów zarówno tych, którzy wypoczywają na lądzie, jak i tych wypoczywających nad wodą.

Dodatkowo podkarpaccy policjanci od dziś tj. 22 do 24 czerwca br. będą prowadzili działania pod kryptonimem „PIERWSZY WEEKEND WAKACJI  2018“. W ciągu tych trzech dni, w ramach prowadzonych działań zadaniem policjantów będzie głównie: 
 

  • ułatwianie ruchu pojazdów na głównych węzłach komunikacyjnych województwa oraz głównych drogach wylotowych z aglomeracji miejskich,
  • reagowanie na przypadki nieprawidłowego wyprzedzania poruszającej się wolniej kolumny pojazdów – wobec sprawców tych wykroczeń funkcjonariusze stosować będą rygorystyczne środki prawne,
  • podejmowanie interwencji wobec uczestników ruchu popełniających wykroczenia, które na podstawie prowadzonych analiz stanowią główne przyczyny wypadków drogowych, czyli jazdę z nadmierną prędkością, nieprawidłowe wyprzedzanie, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu, wyprzedzanie na przejściach dla pieszych, niestosowanie pasów bezpieczeństwa. Policjanci baczną uwagę będą także zwracać na trzeźwość kierowców. 

Przeczytaj także o czym warto pamiętać planując i wybierając się na wakacyjny wyjazd

Powrót na górę strony