Rok funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie powiatu przemyskiego
Ponad 1655 zgłoszeń do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nanieśli mieszkańcy naszego powiatu przez rok funkcjonowania tego narzędzia. Korzystający z tej aplikacji mieszkańcy zwracają uwagę Policji przede wszystkim na sprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym i spożywania alkoholu w miejscach publicznych. 34% zgłoszeń zostało potwierdzonych.
Policjanci podsumowali rok funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, na terenie powiatu przemyskiego. Przez ostatnich 12 miesięcy, mieszkańcy naszego powiatu korzystali z tego narzędzia 1655 razy. Najliczniejszą grupę zgłoszeń stanowią te związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym:
- przekraczanie dozwolonej prędkość – 833 zgłoszenia, 453 potwierdzonych;
- nieprawidłowe parkowanie – 277 zgłoszeń, 32 potwierdzonych;
- niewłaściwa infrastruktura drogowa – 52 zgłoszenia, 17 potwierdzonych;
- zła organizacja ruchu drogowego - 60 zgłoszeń, 7 potwierdzonych.
Kolejna grupa zgłoszeń dotyczy m.in. :
- spożywania alkoholu w miejscach publicznych – 176 zgłoszeń, 5 potwierdzone;
- dzikich wysypisk śmieci – 29 zgłoszenia, 6 potwierdzonych;
- grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją – 50 zgłoszeń, 10 potwierdzonych.
Na 1655 zgłoszeń o zagrożeniach, które zostały naniesione przez mieszkańców naszego powiatu - 561 zostało potwierdzonych, a 1058 niepotwierdzono. 30 zgłoszeń jest obecnie weryfikowanych przez policyjne patrole. Blisko 34% wszystkich zgłoszeń jest potwierdzane przez funkcjonariuszy.
Ponadto w trakcie całego roku funkcjonowania KMZB przemyscy policjanci spotykali się z mieszkańcami lokalnych społeczności i przedstawicielami różnych instytucji w ramach informowania i promowania przedmiotowego narzędzia. Przeprowadzono spotkania z mieszkańcsmi na terenie całego powiatu przemyskiego oraz osobami opiniotwórczymi, gdzie w trakcie debat i konsultacji, instruowano jak korzystać z przedmiotowego narzędzia.
Stworzenie mapy zagrożeń pozwala zobrazować stan bezpieczeństwa na danym obszarze, wskazać zagrożenie przestępczością określonego rodzaju oraz szczególnie uciążliwe wykroczenia. Mając pełny i rzetelny obraz, policja może lepiej dostosować swoje działania do zdiagnozowanych potrzeb, np. lepiej planować i dyslokować służbę patrolową czy ruchu drogowego.
Przypominamy, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby wezwania pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.