Konferencja o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży
W sali audiowizualnej Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej odbyła się konferencja pn. „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży szkolnej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń substancjami psychoaktywnymi oraz chemicznymi”. W trakcie konferencji funkcjonariusze przemyskiej komendy mówili o zagrożeniach w drodze do szkoły, o przemocy w szkołach oraz zmianach w ustawodawstwie dotyczących posiadania substancji psychoaktywnych.
Wczoraj przedstawiciele Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Przemyślu, w murach przemyskiego muzeum, zorganizowali konferencję w ramach Komisji Bezpieczeństwa i Porządku dla Miasta Przemyśla i Powiatu Przemyskiego. Organizatorzy zapewnili bogate treści merytoryczne i ciekawy przekaz. Konferencję otworzył Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla Janusz Hamryszczak.
Głównym celem spotkania było ograniczenie zjawiska narkomanii wśród dzieci i młodzieży, a także uświadomienie społeczeństwu skali problemu oraz sprowokowanie podmiotów pozapolicyjnych do dyskusji i współpracy w zakresie zapobiegania narkomanii.
W dwugodzinnym spotkaniu udział wzięli uczniowie i nauczyciele oraz przedstawiciele wielu instytucji pracujących z młodzieżą. Zajęcia poświęcone były tematyce przeciwdziałania narkomanii i dopalaczom.
Prelegentami konferencji byli:
Dr inż. Adam Sidor Państwowy Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Sanitarny, który zaprezentowała wykład pn. „Nowe narkotyki - zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi”
Mgr inż. Barbara Honicka Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przemyślu przedstawiła analizę przypadków omdleń, do których doszło w placówkach oświatowych w Medyce, Mielcu i Rzeszowie. To wszystko na podstawie prezentacji „Modernizacja i remonty w placówkach oświatowych - szkodliwe czynniki chemiczne w powietrzu wewnątrz pomieszczeń pobytu dzieci i młodzieży”.
Następnie specjalistka ds. nieletnich i patologii - asp. Małgorzata Czechowska z Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu przeprowadziła wykład na temat zagrożeń w drodze do szkoły, przemocy w szkołach na przykładzie zastraszania, wymuszania. Policjantka zaprezentowała również zmiany w ustawodawstwie dotyczącym posiadania substancji psychoaktywnych. W spotkaniu uczestniczył również I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Przemyślu kom. Janusz Kiszka.
W następnym wystąpieniu asp. Marcin Buczek z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu poruszył temat „Ewakuacja klas szkolnych i szkół”.
Na koniec Krzysztof Mazur z Polskiego Czerwonego Krzyża Oddział w Przemyślu zaprezentował zasady udzielania pierwszej pomocy.
Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Forma przekazu oraz ważne treści sprawiły, że uczniowie z dużą uwagą wsłuchiwali się w słowa prowadzących.
mf