Wydarzenia

Pierwsza pomoc z łańcuckimi policjantami

Data publikacji 28.04.2022

„Uratować życie może każdy z nas” - to tytuł serii spotkań, które z uczniami klas mundurowych przeprowadzili łańcuccy policjanci. Teoretyczne i praktyczne szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej cieszyło się dużym zainteresowanie wśród być może przyszłych policjantów i żołnierzy.

Teoretycznych zasad udzielania pierwszej pomocy uczyli się uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół nr 2 w Łańcucie. Spotkania poprowadził mł. asp. Lesław Pakosz -  funkcjonariusz Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Łańcucie. Młodzież z zainteresowaniem słuchała m.in. o rozpoznaniu i zasadach działania w poszczególnych stanach zagrożenia życia i zdrowia, a także o sposobach prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej u dzieci i dorosłych.
 
Wczoraj, być może przyszli policjanci i żołnierze, mieli możliwość ćwiczenia masażu serca na fantomie oraz użycia automatycznego defibrylatora zewnętrznego AED, które na czas zajęć użyczył Związek Strzelecki "Strzelec". Ćwiczenia praktyczne odbywały się przez cały dzień, w małych grupach tak, aby każdy z uczniów miał możliwość samodzielnego wykonania czynności związanych z przywróceniem krążenia i oddechu. Zdobyta przez licealistów wiedza być może w przyszłości uratuje komuś życie.
 
Jak ważne jest udzielenie szybkiej i prawidłowej pomocy przedmedycznej wiedzą służby, które na co dzień zajmują się ratowaniem ludzkiego życia i zdrowia. Jednak często osoby postronne, które są świadkami zdarzenia, jeszcze przed przyjazdem służb ratunkowych, muszą udzielić pierwszej pomocy. Dlatego tak ważne jest, aby każdy z nas znał podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy i nie bał się zastosować ich w praktyce. Pamiętajmy, że podjęte przez nas działania, mogą uratować komuś życie.
  • Sala lekcyjna. Przy tablicy multimedialnej stoi policjant, który omawia prezentację. W ławkach siedzą uczniowie ubrani w wojskowe i policyjne mundury.
    Foto KPP Łańcut
  • Uczennica w mundurze wojskowym klęczy przy manekinie i wykonuje czynności sztucznego oddychanie. Obok uczeń w mundurze klasy policyjnej trzyma w rękach elektrody od AED.
    Foto KPP Łańcut
  • Na materacach leży fantom. Uczeń ubrany w wojskowy mundur wykonuje uciśnięcia klatki piersiowej.
    Foto KPP Łańcut

Film VID-20220427-WA0018.mp4

Pobierz plik VID-20220427-WA0018.mp4 (format mp4 - rozmiar 1.49 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony