Wydarzenia

Wspólne działania Policji i mediów przeciw oszustom

Data publikacji 13.06.2022

Niemal każdego dnia policjanci otrzymują zgłoszenia o różnego rodzaju oszustwach. Aby obronić się przed działaniem przestępców, musimy być przede wszystkim ostrożni, dlatego też Komenda Powiatowa Policji w Ropczycach, przy współpracy z Telewizją Sędziszów Małopolski, przygotowała cykl publikacji dotyczących metod działania oszustów. Jednym z nim jest oszustwo podczas sprzedaży w internecie.

Wystawiłeś przedmiot na sprzedaż w internecie? Bądź ostrożny, możesz paść ofiarą oszustwa. Internetowi przestępcy, wykazując chęć zainteresowania zakupem rzeczy, pozyskują dane, umożliwiające im przejęcie konta bankowego sprzedającego. Policjanci apelują: korzystając z internetowych portali sprzedażowych, zachowajmy czujność, aby nie stać się ofiarą cyberprzestępczości.

Schemat działania oszustów jest zazwyczaj podobny: do osób, które oferują towar do sprzedaży, za pośrednictwem popularnego komunikatora wysyłane są wiadomość od potencjalnych kupujących, zainteresowanych dokonaniem transakcji. Jeszcze kilka miesięcy temu, wiadomości takie wyglądały jak wygenerowane przez translator, zawierały wiele błędów językowych, jednak teraz są one już formułowane we wiarygodny sposób. Oszuści coraz częściej nawiązują korespondencję polegającą na uwierzytelnieniu chęci zakupu, np. dopytując czy oferowany towar nie posiada żadnych wad itp. Gdy sprzedający, wyrazi chęć dokonania transakcji, oszust zazwyczaj informuje go, że zapłaci za towar, przesyłając link do strony, za pomocą której mamy odebrać rzekomo przelane przez niego pieniądze.

Tutaj właśnie przestępca rozpoczyna działanie zmierzające do uzyskania dostępu do naszego konta. Zazwyczaj klikając w link podany za pośrednictwem komunikatora, czy e-maila, wchodzi na sfałszowany portal, który łudząco przypomina ten, na którym wystawiliśmy rzecz do sprzedaży. Następnym krokiem jest podanie danych z karty płatniczej. Żeby sfinalizować transakcję, przestępcy wymagają podania m.in. numeru karty, daty ważności, kodu CVV/CVC, często też hasła jednorazowego, które przychodzi SMS-em na telefon, w celu autoryzacji transakcji. Wkrótce okazuję się, że pomimo wykonania wszystkich czynności wymaganych do zaakceptowania transakcji, pieniądze nie wpływają na nasze konto. Co więcej, tracimy swoje oszczędności, a kontakt z osobą kupującą się urywa.

Oszust może także poprosić o zainstalowanie nieznanego oprogramowania na telefon lub komputer, dzięki któremu może podglądać nasze ruchy na klawiaturze i zdobyć hasła do logowania do kont bankowych, z których następnie pobiera zgromadzone tam pieniądze.

Jak uniknąć tego typu oszustwa ?

1. Czytaj opinie o sprzedającym/kupującym.

2. Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.

3. Zachowaj szczególną ostrożność w serwisach ogłoszeniowych – dokładnie zapoznaj się z zasadami bezpiecznych płatności danego portalu.

3. Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal.

4. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez komunikatory i aplikacje.

5. Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego, dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce.

6. Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty, fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

7. Czytaj SMS-y autoryzacyjne transakcje w banku.

Co robić, gdy zostanę oszukany ?

• Koniecznie skontaktuj się ze swoim bankiem przez infolinię.

• Od razu zastrzec swoją kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku.

Film Film Oszustwa przy sprzedazy

Opis filmu: Film Oszustwa przy sprzedazy

Pobierz plik Film Oszustwa przy sprzedazy (format mp4 - rozmiar 19.87 MB)

Pliki do pobrania

  • 49.28 KB
    Deskrypcja do filmu
Powrót na górę strony