Wydarzenia

Policjanci promowali Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa

Przez cały ubiegły tydzień ropczyccy policjanci zachęcali lokalną społeczność do zapoznania się z obsługą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Już po kilku dniach od wprowadzenia aplikacji, funkcjonariusze potwierdzili zgłoszenia naniesione na mapę. Potwierdzone zgłoszenia dotyczyły w szczególności wykroczeń popełnionych w ruchu drogowym.

Od poniedziałku do piątku policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ropczycach promowali wdrażany projekt Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Funkcjonariusze spotykali się z lokalną społecznością, rozdawali ulotki i tłumaczyli, w jaki sposób można za pomocą mapy powiadomić policję o zagrożeniach w najbliższej okolicy. W trakcie prowadzonej akcji promocyjnej policjanci wyposażeni w sprzęt komputerowy przy pomocy prezentacji multimedialnej, tłumaczyli jak w łatwy sposób można nanieść na mapę zagrożenie oraz monitorować jego weryfikację. Plakaty zachęcające do korzystania z mapy pojawiły się również w instytucjach publicznych.

Mieszkańcy powiatu ropczycko – sędziszowskiego chętnie odwiedzali punkt informacyjny oraz korzystali z możliwości porozmawiania z policjantami. Podczas pierwszych dni działania mapy policjanci zarejestrowali 36 zgłoszeń od mieszkańców. We wskazane miejsca zostały skierowane patrole policji, gdzie funkcjonariusze ujawnili zgłaszane wykroczenia, co pozwoliło na pozytywną weryfikację części zgłoszeń od mieszkańców.

Przypominamy, że poprzez interaktywną stronę internetową każdy ma możliwość zgłoszenia zagrożenia bezpieczeństwa publicznego. Dostęp do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa możliwy jest ze stron internetowych podkarpackiej Policji (komendy wojewódzkiej oraz komend miejskich i powiatowych). Zgłoszenie nanosi się na wyświetlonej mapie zagrożeń poprzez interfejs użytkownika, postępując zgodnie z przewidzianym algorytmem.

Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję. Policja ma 2 dni na podjęcie zgłoszenia i 5 dni na weryfikację naniesionej informacji. Jeśli informacja potwierdzi się, policjanci nadają jej status „potwierdzone” i dążyć będą do usunięcia konkretnego zagrożenia. Z jednego komputera można zgłosić jedno zagrożenie na dobę.

Należy pamiętać, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują wezwania pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy, jak dotąd, korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.

Zachęcamy mieszkańców naszego powiatu do korzystania z projektu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, która pozwoli wspólnie dbać o bezpieczeństwo na naszym terenie.

dk

Powrót na górę strony