Dyskryminacja i nienawiść prowadzą do zbrodni
Prawa człowieka, ich podstawowy charakter, ich przestrzeganie i poszanowanie w kontekście tragicznych wydarzeń w historii – takie jest przesłanie współpracy realizowanej przez podkarpacką Policję i Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.
24 marca jest w Polsce Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. 24 marca 1944 r. niemieccy żandarmi rozstrzelali najpierw ukrywanych Żydów, zaraz potem dającą im schronienie rodzinę Ulmów. W miejscu, w którym rozegrały się te tragiczne chwile, od 2016 roku mieści się Muzeum im. Rodziny Ulmów.
Od chwili powołania mieszczącej się w podłańcuckiej Markowej placówki upamiętniającej bohaterską rodzinę Ulmów ukrywającą Żydów w czasie niemieckiej okupacji, podkarpacka Policja aktywnie uczestniczy w projektach edukacyjnych proponowanych przez Muzeum.
Spotkania, w których biorą udział policjanci i pracownicy, mają charakter seminariów szkoleniowych. Ich uczestnicy, poznając dzieje rodziny Ulmów poznają jednocześnie grozę zachowań motywowanych nienawiścią, powodowanych chęcią dyskryminacji czy wykluczenia z jakiegokolwiek powodu.
Naturalna ludzka przyzwoitość i wielka w okrutnym czasie odwaga zwykłych mieszkańców Markowej budzą w każdym refleksje na temat człowieczeństwa, na temat poszanowania każdego człowieka – bez względu na rasę, na poglądy, na wiek, na jakiekolwiek cechy.
Tragedia Ulmów jak żaden wykład unaocznia i uzmysławia wagę przestrzegania praw przynależnych człowiekowi.
W grudniu 2022 r. nadinsp. Dariusz Matusiak, Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie zawarł Porozumienie o Współpracy z Waldemarem Ratajem, dyrektorem Muzeum im. Rodziny Ulmów.
Przypominamy poniżej relacje z wydarzeń realizowanych wspólnie: