Zabezpieczone narkotyki, zatrzymani sprawcy przestępstw, odzyskane mienie - to efekty pracy policjantów pionów kryminalnych w 2024 roku
Od lat województwo podkarpackie jest jednym z najbezpieczniejszych regionów naszego kraju. Jest to efekt pracy m.in. policjantów pionów kryminalnych naszego województwa. Odnotowaliśmy spadek ilości przestępstw kryminalnych i osiągnęliśmy znaczące sukcesy w zwalczaniu przestępczości narkotykowej. W minionym roku, funkcjonariusze zabezpieczyli blisko 800 kilogramów, udaremniając tym samym wprowadzenie ich do obrotu. Podkarpaccy policjanci, w ramach prowadzonych postępowań, zabezpieczyli mienie o wartości blisko 23 mln złotych i odzyskali mienie o wartości blisko 5 mln złotych.
Bezpieczne Podkarpacie – spadek ilości przestępstw kryminalnych
W minionym roku na terenie woj. podkarpackiego stwierdzono 12582 przestępstw kryminalnych, co stanowi nieco ponad połowę ogólnej liczby przestępstw. W tej kategorii czynów kryminalnych, w stosunku do roku 2023 odnotowano spadek o 943 przestępstwa, a wykrywalność utrzymała się na poziomie 70,8 %.
Spośród najbardziej uciążliwych społecznie czynów wymienić należy przestępstwo bójki i pobicia, których w 2024 roku stwierdzono 132 i było ich o 10 mniej niż w roku ubiegłym - wykrywalność 77,4 % oraz przestępstwa rozbojów, kradzieży i wymuszeń, których stwierdzono 121, tj. mniej o 33 w stosunku do roku 2023. Wykrywalność tej kategorii przestępstw wyniosła 87 %.
Podkarpaccy policjanci intensywnie pracują nad rozwiązaniem wielu spraw, w tym także traktowanych priorytetowo jak rozbojów w Sanoku i Soninie (pow. łańcucki). Decyzją Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie na potrzeby tych postępowań została powołana grupa śledcza, w skład której wchodzą doświadczeni funkcjonariusze pionu kryminalnego komendy wojewódzkiej oraz komend powiatowych w Łańcucie i Sanoku.
W odniesieniu do tych zdarzeń w przestrzeni publicznej pojawiły się informacje o możliwym zagrożeniu ze strony obcokrajowców przebywających na terenie naszego województwa. Informacje te nie mają jednak potwierdzenia w policyjnych statystykach. W kategorii przestępstw kryminalnych, wśród 1902 ustalonych podejrzanych w 2024 roku, udział obcokrajowców to zaledwie 3,3 %.
Podkarpaccy funkcjonariusze, w ramach prowadzonych postępowań, w 2024 roku zabezpieczyli mienie o wartości blisko 23 mln złotych oraz odzyskali mienie o wartości blisko 5 mln złotych.
Funkcjonariusze pionów kryminalnych ustalali i zatrzymywali oszustów działających na szkodę seniorów. To między innymi działania przeprowadzone przez strzyżowskich kryminalnych, które doprowadziły do zatrzymania na terenie Zamościa 49-letniego mężczyzny, podejrzewanego o oszustwo metodą „na wnuczka” i „na policjanta”. Sprawca wyłudził od 90-letniego mieszkańca powiatu strzyżowskiego blisko 40 tys. złotych, a policjanci odzyskali całość utraconych pieniędzy.
W innym przypadku, funkcjonariusze wydziału kryminalnego rzeszowskiej komendy, wytypowali i zatrzymali 33-letniego mieszkańca woj. śląskiego, który początkiem grudnia, stosując popularną metodę „na wnuczka”, zmanipulował 75-letnią kobietę pozbawiając ją oszczędności w kwocie 94 tysiący złotych. Zatrzymany mężczyzna, na terenie powiatu przemyskiego, odebrał także pieniądze od dwóch innych, oszukanych seniorek. Jedna z nich przekazała mu ponad 70 tysięcy złotych, a druga blisko 29 tysięcy złotych.
Do areszty trafił także 22-letni mieszkaniec Sosnowca, który w listopadzie odebrał od 74-letniej mieszkanki Jarosławia 53 tys. złotych oraz biżuterię. Intensywna praca jarosławskich policjantów pozwoliła na zatrzymanie mężczyzny na terenie Pilzna, w powiecie dębickim.
Ponad 800 kilogramów zabezpieczonych narkotyków
Jednym z priorytetowych zadań policjantów pionu kryminalnego jest zwalczanie przestępczości narkotykowej i zatrzymywanie osób trudniących się handlem narkotykami. W efekcie prowadzonych działań, w 2024 roku podkarpaccy policjanci zrealizowali 1361 spraw narkotykowych i zabezpieczyli łącznie ponad 867 kilogramów różnego rodzaju niedozwolonych substancji.
Skuteczna walka z przestępczością narkotykową na terenie województwa podkarpackiego, nie byłaby możliwa bez ścisłej współpracy z policjantami z innych jednostek z całego kraju. W efekcie prowadzonych działań policjanci zabezpieczyli znaczne ilości narkotyków, ich pochodnych oraz innych niedozwolonych substancji. Były to między innymi: amfetamina - 4 kg, haszysz -9,5 kg, kokaina -26,2 kg, marihuana - 65,9 kg, krzewy konopi indyjskich - 1250 szt., tabletki ecstazy - 21402 szt., MDMA - 12,5 kg, mefedron - 9,2 kg oraz klefedron - 702,2 kg.
Wielu podejrzanych odpowie za posiadanie niewielkich ilości narkotyków. Niemniej jednak w tym gronie są też tacy, którzy posiadali znaczne ilości niedozwolonych substancji oraz odpowiednie narzędzia i przedmioty służące do ich wyrobu.
Zatrzymanie dwóch mężczyzn i przejęcie przez policjantów z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Jaśle oraz z Wydziału w Rzeszowie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości blisko 6,5 kg narkotyków, w tym ponad 26 tys. sztuk tabletek LSD i ecstasy.
Realizacja funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie i zatrzymanie w sierpniu dwóch mężczyzn podejrzanych o posiadanie znacznej ilości narkotyków. W samochodzie którym podróżowali, funkcjonariusze znaleźli blisko 10 kilogramów marihuany.
Przejęcie ponad 52 kg kokainy, 16 kg metamfetaminy oraz sprzętu do ich porcjowania i pakowania jest efektem wspólnej pracy policjantów z KWP w Rzeszowie i CBŚP, nadzorowanych przez podkarpacki wydział Prokuratury Krajowej.