Wydarzenia

"Dzień Socjologii" z Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji 10.04.2018

Instytut Socjologii Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu, zorganizował dla maturzystów ,,Dzień Socjologii”, pod hasłem przewodnim - problematyka profilaktyki i resocjalizacji społecznej. W spotkaniu wzięły udział policjantki z przemyskiej komendy. Podczas warsztatów, sierż. szt. Marta Fac zaprezentowała Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, jako istotne narzędzie kształtowania bezpieczeństwa lokalnego. Przeprowadziła również instruktaż z zakresu korzystania z przedmiotowego narzędzia.

W wykładach wzięło udział ponad 160 uczniów ze szkół średnich, z terenu całego powiatu przemyskiego. Od rana, w auli PWSW Kolegium Wschodniego trwały prelekcje o różnorodnej tematyce, w tym również dotyczące uzależnień od alkoholu i trudnościach wyjścia z nałogu.

Sierż. szt. Marta Fac z Wydziału Prewencji podkreślała skuteczność aplikacji, jaką jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Mówiła, że dzięki tej aplikacji, policja i mieszkańcy powiatu przemyskiego mogą prowadzić wymianę informacji o zagrożeniach, co bezpośrednio przyczynia się do kształtowania poziomu i poczucia bezpieczeństwa w wymiarze lokalnym.

Coraz więcej nanoszonych na mapę zgłoszeń zostaje potwierdzonych przez policję. Według danych na dzień 15 marca br., skala zgłoszeń potwierdzonych na terenie powiatu przemyskiego wynosiła ponad 52%, natomiast w tym samym okresie, w 2017 roku 41%. Świadczy to zarówno o dobrej pracy samych policjantów, ale również o coraz rozważniejszym korzystaniu z tego narzędzia przez samych obywateli. Dzięki zgłoszeniom naniesionym na mapę, policjanci zdiagnozowali ponad 2400 zagrożeń nurtujących lokalną społeczność, a przez podjęcie dalszych działań zmierzających do ich usunięcia, przyczynili się nie tylko do poprawy poziomu i poczucia bezpieczeństwa, ale również do utwierdzenia lokalnej społeczności w tym, że ma ona realny wpływ na bezpieczeństwo w miejscu swojego zamieszkania. 

Warsztaty odbyły się w kameralnej atmosferze, uczestnicy zostali podzieleni na sześć grup według szkół, które reprezentowali. W trakcie spotkania, omówiono zasady funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, co spotkało się z ogromnym zainteresowaniem, w szczególności pedagogów. Zainteresowani mogli  również uzyskać informacje na temat specyfiki służby w Policji.

Przed budynkiem szkoły, na terenie Parku Lubomirskich odbywały się liczne konkursy w plenerze, w trakcie których szkoły mogły rywalizować i sprawdzić swoje umiejętności w trakcie „Spaceru na czas” w goglach symulujących stan nietrzeźwości i wpływ narkotyków. Ponadto funkcjonariuszki asp. Małgorzata Czechowska  oraz asp. szt. Magdalena Stecura  wygłosiły prelekcję o  negatywnym wpływie narkotyków i alkoholu na młodych ludzi. Przedszkolaki brały udział w grach i zabawach oraz miały również możliwość wsiąść do policyjnego radiowozu. 

Na pamiątkę spotkania, dzieci otrzymały elementy odblaskowe.

mf

  • Foto. KMP Przemyśl
  • Foto. KMP Przemyśl
  • Foto. KMP Przemyśl
  • Foto. KMP Przemyśl
  • Foto. KMP Przemyśl
  • Foto. KMP Przemyśl
Powrót na górę strony