Tag senior
Rozmiar czcionki
- Wyszła z domu i nie powróciła - zaginięcia seniorów jako narastający problem społeczny Osoby starsze stanowią coraz większy odsetek naszego społeczeństwa. Według badań publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) (1) liczba seniorów (2) w Polsce regularnie wzrasta. Przykładowo, w 2010 roku stanowili oni od 19,6% całej populacji, natomiast w roku 2018 roku wiek senioralny przekroczył już co czwarty mieszkaniec naszego kraju. Z uwagi na stan psychofizyczny i zmiany związane z procesami starzenia, seniorzy to osoby szczególnie podatne na różnego rodzaju wypadki i sytuacje zagrażające ich życiu czy zdrowiu. Przykładami takich zdarzeń są zaginięcia.
- Policjanci rozmawiali o bezpieczeństwie seniorów Jak ustrzec się przed oszustami, jak bezpiecznie poruszać się po drodze. O tym i wielu innych tematach, związanych z bezpieczeństwem, rozmawiali ze stalowowolskimi policjantami seniorzy ze Stalowej Woli. Spotkanie miało miejsce wczoraj w Domu Dziennego Pobytu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
- Przemyska policja ostrzega - oszustki okradły seniorkę! Wczoraj doszło do kradzieży pieniędzy na szkodę starszej osoby mieszkającej w Przemyślu. Oszustki, wykorzystując nieuwagę seniorki, zabrały jej pieniądze. Kiedy kobieta zorientował się, że padła ofiarą przestępstwa, było już za późno.
- II edycja programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku” z przemyską policją Program „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku” realizuje Strategię Społecznej Odpowiedzialności Nauki zapoczątkowaną przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W programie realizowane są zajęcia edukacyjne, badawcze lub popularyzatorskie na istniejących lub nowo powstałych Uniwersytetach Trzeciego Wieku. UTW umożliwiają upowszechnienie najnowszych dokonań nauki wśród słuchaczy, zachęcając ich do większej aktywności intelektualnej, społecznej i kulturalnej. W to przedsięwzięcie włączyli się również przemyscy policjanci.
- Policjanci ostrzegają ! Oszuści znów działają! Przemyscy policjanci codziennie odbierają kilka zgłoszeń dotyczących prób wyłudzenia pieniędzy od osób starszych. Oszuści dzwoniąc do seniorów podają się za funkcjonariuszy policji lub za członka rodziny, który spowodował wypadek i potrzebuje pieniędzy. W ciągu ostatnich kilku dni oszuści wyłudzili od 90-letniej przemyślanki ponad 44 tys. złotych. W inny przypadku 86-letni mężczyzna uwierzył w wypadek córki i przekazał fałszywemu gońcowi z sądu kwotę 20 tys. złotych. Nie bądźmy obojętni i ostrzegajmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny lub policjantów.
- Rozmawiali z seniorami o bezpieczeństwie na drodze W Stalowej Woli w ramach ogólnopolskiej akcji pn. „Senior na drodze. Jestem świadomy – będę bezpieczny”, z seniorami z naszego miasta spotkali się przedstawiciele Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz stalowowolscy policjanci.
- Profilaktyka na zebraniu sołtysów powiatu przemyskiego W sobotę w Rokszycach, na spotkaniu zarządu sołtysów powiatu przemyskiego, policjanci, w ramach programu "Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”, promowali bezpieczny wypoczynek. Ponadto poruszono tematykę bezpieczeństwa seniorów.
- Okradli seniora "na pracowników MOPS" Para podająca się za pracowników MOPS-u okradła 78-letniego mieszkańca Przemyśla, wykorzystując jego zaufanie. Senior stracił blisko 12 tys. złotych w gotówce.
- Zachęcamy pracowników banków do współpracy Przemyscy policjanci prowadzą szkolenia dla pracowników banków, dotyczące przeciwdziałania tzw. oszustwom „na wnuczka” i „na policjanta”. Placówki i oddziały bankowe z Przemyśla i powiatu zainteresowane ofertą szkoleniową prosimy o kontakt.
- Dzień Babci i Dziadka ze stalowowolską policją Obchodzone niedawno święto - Dzień Babci i Dzień Dziadka, to nie tylko okazja do złożenia życzeń i wręczenia upominków. Stalowowolscy policjanci w te dni spotykają się z seniorami, by przypomnieć o zagrożeniach, z jakimi mogą się zetknąć i jak się przed nimi ustrzec.
- "Przemyska komenda to miejsce przyjazne seniorom" - to hasło przewodnie wczorajszego spotkania! Przedstawiciele Wydziału Prewencji i dzielnicowy z przemyskiej komendy uczestniczyli w spotkaniu z seniorami. Wizyta została zorganizowana w ramach programu prewencyjnego „Bezpieczny senior”. Podczas odwiedzin w przemyskiej komendzie, policjanci przedstawili seniorom zasady bezpiecznego zachowania się na drodze, zaprezentowali również, jak wygląda na co dzień praca przemyskich funkcjonariuszy.
- Profilaktyka na zebraniu sołtysów powiatu przemyskiego W sobotę w Rokszycach na spotkaniu zarządu sołtysów powiatu przemyskiego policjanci promowali „Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa” oraz założenia programu „Dzielnicowy bliżej nas”. Ponadto poruszono tematykę bezpieczeństwa seniorów i przemocy w rodzinie.
- Dzielnicowy o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikacji Moja Komenda Wczoraj w Wapowcach na spotkaniu sołtysów i wójta Gminy Przemyśl policjanci promowali „Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa” oraz aplikację „Moja Komenda”. Dzielnicowy zachęcał do korzystania z tych narzędzi, ale w sposób rozsądny, gdyż każde zgłoszenie naniesione na mapę wywołuje określoną reakcję policji.
- Uwaga na oszustów "na policjanta"! Przemyscy policjanci po raz kolejny przypominają, że wystarczy jeden telefon, by potwierdzić wiarygodność naszego rozmówcy i nie stać się ofiarą przestępstwa. Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie dzwonią z żądaniem przekazania im pieniędzy. Nigdy również nie informują przez telefon o szczegółach swoich działań.
- Spotkanie z seniorami Policjanci z Komisariatu Policji w Dubiecku w ramach programu profilaktycznego „Bezpieczny Senior” spotkali się z babciami i dziadkami z Bachórca i Dubiecka. Podczas spotkania funkcjonariusze omówili między innymi zagrożenia związane z działalnością sprawców, którzy chcą oszukać osoby starsze na wiele sposobów.
- Oszuści zagrażają bezpieczeństwu naszych seniorów Tajemnicze telefony od osób podających się za krewnych czy policjantów do ludzi starszych z prośbą o pożyczenie pieniędzy, to już klasyczna metoda wyłudzeń stosowana przez oszustów. Wprawdzie wielu seniorów nie daje się oszukać, jednak problem wciąż dotyczy znacznej ich części. Warto w trakcie spotkań w gronie rodziny poruszyć ten temat i ostrzec najbliższych, jak mogą uchronić się przed oszustami.
- Ostrzegamy przed oszustami działającymi metodą "na hydraulika" Przemyscy policjanci już od dłuższego czasu ostrzegają przed oszustami działającymi metodą „na wnuczka”. Prowadzone w tym zakresie działania profilaktyczne przynoszą efekty. Na terenie powiatu przemyskiego coraz częściej starsze osoby wykazują się czujnością i ostrożnością w kontaktach z obcymi. Niepokojący jest jednak fakt modyfikowania metody "na policjanta" oraz wdrażanie nowych metod między innymi ”na hydraulika”. W związku z tym apelujemy o ostrożność.